A Mount Saint Helens alatt mozgolódik valami. Megismétlődhet az 1980-as giga kitörés?
Amerika történetében az egyik legnagyobb és leghalálosabb kitörést a Mount Saint Helens produkálta még 1980 május 18-án.
Az Észak-Amerikában található vulkán különleges módon, a saját oldalát lerobbantva tört ki, 62 embert megölve ezzel, és 600 négyzetkilométernyi erdőt teljesen letarolva és elpusztítva.
A Mount St. Helens északi oldala teljesen leomlott, a kürtőben lávadóm emelkedett ki. A hegy 401 métert veszített magasságából.
A kitörési hamufelhő 25 km-es magasságot ért el. Mintegy 1 km³-nyi vulkáni hamu jutott az atmoszférába, és a levegőbe került kén-dioxid szokatlan színű naplementéket és napkeltéket idézett elő. Az izzó felhő hőmérséklete elérte a 600 °C-ot.
A vulkán kitörése Észak-Amerika addigi legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta.
A jelek szerint azonban mindez belátható időn belül megismétlődhet.
Komoly és látható jelek utalnak ugyanis arra, hogy a vulkán elkezdett újra aktivizálódni.
Egyre több, kisebb erejű rezgést mértek a környéken, és közvetlenül a hegy alatt, ami arra utal, hogy a lemezek és a terület mozog, vulkanikus folyamatok indulhattak meg a Saint Helens alatt.
Csak az április végétől május közepéig tartó időszak alatt 55 kisebb rengést észleltek, ami komoly aggodalomra adhat okot.
Geológiai értelemben ez egy egyértelmű bizonyíték, ugyanis a szakértők szerint akkor szoktak ilyen kisebb rezgéseket és rengéseket érzékelni egy vulkán körül, ha annak magmája újra feltöltődik.
Ez pedig hamarosan egy újabb nagyerejű kitöréshez vezethet.
OSZD MEG másokkal is!