Ez eléggé aggasztó…
A gazdaságilag, katonailag és technológiailag is erős Kína és az Egyesült Államok egymásnak feszülése több kockázatot hordoz magában, mint a Szovjetunióval folytatott hidegháború – figyelmeztetett a 97 éves Henry Kissinger, egykori amerikai külügyminiszter, a maói Kínával való békülés kidolgozója a Nixon-elnökség idején.
Ha a Washington és Peking közötti ellentétekre nem találnak megoldást, könnyen lehet, hogy egy globális hidegháború alakul ki a két nagyhatalom között.
Hozzátette:
A feszültségek pedig elfajulhatnak, és egy Armageddoni összecsapásban teljesülhetnek ki a két katonai és technológiai hatalom között.
Az emberiség történetében először vált képessé arra, hogy véges időn belül elpusztítsa magát – figyelmeztetett, arra utalva, hogy már a hidegháborúban is voltak atomfegyverek, de a nukleáris és mesterséges intelligencia technológiája – amiben Kína és Amerikai és jeleskedik – közelebb hozta a végítélet napjának lehetőségét
– írja a Guardian.
Kissinger lényegében arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológiai fejlődéssel, a korszerű technológia adta lehetőségek még veszélyesebbé váltak a tömegpusztító fegyverek.
Az Egyesült Államok és a Szovjetunió között vívott hidegháború sokkal egyoldalúbb volt, a nukleáris fegyverkezésre összpontosított. Csakhogy a szovjeteknek nem volt gazdasági kapacitásuk arra, hogy megnyerjék a versenyt, csak a katonai technológiai képességükre tudtak hagyatkozni.
KÍNA VISZONT MÁS TÉSZTA: MEGVAN A TECHNOLÓGIAI ÉS GAZDASÁGI KAPACITÁSA IS.
Az volt amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok kínai külpolitikája két, párhuzamos irányelvnek kell vezérelnie: kivívni Kína tiszteletét részben azzal, hogy erőt mutat, másrészt törekednie kell a párbeszédre és az együttműködésre.
OSZD MEG másokkal is!