A Washingtoni Állami Egyetem és a Seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ csapata fontos áttörést érhet el a különös daganat terén – számol be az EurekAlert.
A szakértők bíznak benne, hogy eredményeik nemcsak a tasman ördögök, hanem az emberek gyógyításában is segíthetnek.
A csapat egy olyan genetikai mutációt azonosított az állatoknál, amely a vadon élő populációban csökkenti az állat pofáján megjelenő tumor növekedését.
Andrew Storfer, a Washingtoni Állami Egyetem munkatársa szerint ez a variáns az embereknél a prosztata- és vastagbélrákhoz köthető.
A szakértők olyan egyedek genomját vizsgálták, amelyeknél kialakult ugyan a tasmánördög-féle pofadaganat (DFTD), de az spontán módon visszahúzódott.
A laboratóriumi elemzés során megállapították, hogy az érintett mutáció nem változtatja meg a gén funkcióját, ehelyett csökkenti a rákos sejtek növekedését.
Az embereknél a daganatos megbetegedések 20 százalékát fertőzések idézik elő, míg a tasman ördögöknél maga a rák a fertőzés.
A DFTD harapással terjed, ami meglehetősen gyakori az erszényesek szociális interakciói során.
Az 1990-es évek közepe óta a betegség komoly pusztítást okozott a populációban.
A szakértők régóta vizsgálják a jelenséget, Storferék pedig bíznak benne, hogy új kutatásuk nagyban hozzájárulhat a faj védelméhez.
OSZD MEG másokkal is!