Képzeld el, hogy az emberiség történelme nem úgy kezdődött, ahogy a történelemkönyvek tanítják. Nem a barlanglakó őseink pattintották az első köveket, és nem az evolúció lassú folyamatával jutottunk el a modern korba.
Mi van, ha az egész civilizációnk nem más, mint egy hatalmas, félig elfeledett kísérlet eredménye – amelyet nem is emberek, hanem földönkívüliek indítottak el?
Ez nem egy hollywoodi forgatókönyv, hanem egy elmélet, amelyet az orosz-amerikai szerző, Zecharia Sitchin dolgozott ki. Az ő 1976-ban megjelent könyve, The Twelfth Planet (A tizenkettedik bolygó) azonnal felkavarta az állóvizet – nem csak az alternatív történelemkutatók körében, hanem a tudományos világ perifériáján is.
Sitchin állítása szerint a legendás Anunnakik, akikről a sumer mítoszokban olvashatunk, valójában nem istenek voltak, hanem egy távoli, ismeretlen bolygóról származó idegen faj képviselői.
Sitchin szerint az Anunnakik az eddig még fel nem fedezett Nibiru bolygóról érkeztek a Földre mintegy 500.000 évvel ezelőtt. Céljuk egyértelmű volt: aranyat bányászni. Nem luxuscikként használták, hanem saját atmoszférájuk megmentéséhez volt szükségük erre a különleges anyagra, mivel az arany mikrorészecskéi képesek stabilizálni és megjavítani egy bolygó légkörét.
A Föld volt az univerzum „aranybányája”. A Nibiru lakói azonban nem akartak maguk dolgozni. Ehelyett – és itt jön a történet talán legmegdöbbentőbb fordulata – genetikai kísérletezésbe kezdtek.
Sitchin azt állítja, hogy az Anunnakik fogták az akkor még primitív Homo erectust, és genetikailag módosították, hogy létrejöjjön a modern ember, azaz a Homo sapiens. Mi lettünk a rabszolgák, akik az aranyat bányászták az isteneiknek. Egy titkos terv termékei vagyunk – legalábbis Sitchin szerint.
Zecharia Sitchin elméletének következő sarkalatos pontja az a kataklizma, amelyet a világ szinte minden ősi kultúrája megemlít: az özönvíz. Sitchin szerint az Anunnakik nem önszántukból hagyták el a Földet, hanem kénytelenek voltak távozni, amikor az Antarktisz gleccserei hirtelen elolvadtak, és hatalmas árvizek söpörtek végig a bolygón.
Ez volt az az esemény, amely a Noé történetében is szereplő nagy áradáshoz vezetett – Sitchin szerint ez nem csupán egy vallási szimbólum, hanem egy valós történelmi katasztrófa leírása. Az özönvíz elmosta az Anunnakik bázisait, megsemmisítette a földi infrastruktúrájukat, és egy időre véget vetett jelenlétüknek a bolygón.
De a történet itt nem ért véget.
Az Anunnakik egy része – Sitchin szerint a „Nephilim” néven ismert csoport – visszatért a Földre, hogy újjáépítse az elveszett világukat. Csakhogy most már sokkal több emberre volt szükségük, mint korábban, hiszen az aranybányászat mellett a földművelést is meg kellett szervezni.
Így történt, hogy – Sitchin narratívája szerint – az Anunnakik tanították meg az embereket a mezőgazdaságra. A korábban nomád életmódot folytató emberiség hirtelen tudni kezdte, hogyan kell vetni, aratni, vizet vezetni és állatokat tenyészteni. Nem véletlen, hogy sok ősi kultúra istene „az eke feltalálójaként” jelenik meg.
De vajon tényleg csak ennyi történt?
Sitchin elmélete szerint az Anunnakik építették a világ leghíresebb és legnagyobb rejtélyt jelentő építményeit: az egyiptomi piramisokat, a Stonehenge-et, a megalitikus dél-amerikai romokat – egyszóval minden olyan szerkezetet, amelynek elkészítése még ma is mérnöki bravúrnak számítana.
A történész Ronald H. Fritze is megemlíti: Sitchin szerint ezek a monumentális építmények nem jöhettek volna létre anélkül, hogy a háttérben nem lett volna valamilyen fejlett technológia. A hagyományos tudomány képtelen magyarázatot adni arra, hogyan mozgattak több száz tonnás köveket, vagy hogyan tájolták az építményeket csillagászati precizitással.
Sitchin szerint a válasz egyszerű: az Anunnakiknak megvolt az ehhez szükséges technológiájuk, és ennek nyomait az utókor számára is hátrahagyták.
Zecharia Sitchin egyik legvitatottabb, de legizgalmasabb állítása az volt, hogy az Anunnakik nemcsak manipulálták az emberi géneket, hanem bizonyos esetekben össze is keveredtek az emberekkel – létrehozva egy új, különleges hibrideket alkotó vérvonalat. Ezek az „ember-idegen” leszármazottak egyesítették magukban a földi és földönkívüli tulajdonságokat.
Sitchin szerint ezen hibridek egy része még ma is köztünk élhet, teljes tudatlanságban saját származásukat illetően. Lehet, hogy egy sikeres üzletember, politikus, művész vagy épp egy teljesen átlagos ember hordozza a génjeiben a csillagok gyermekei örökségét – anélkül, hogy tudná.
Ez a gondolat évtizedek óta foglalkoztatja az „ősi idegenek” elmélet híveit, akik számtalan példát és „bizonyítékot” látnak a történelem nagy alakjainak különleges képességeiben, gyors előmenetelében, rendkívüli intelligenciájában. Sitchin ezzel a felvetéssel átütő népszerűséget ért el a New Age közösségben – hiszen ki ne gondolkodna el azon, hogy talán ő is „több”, mint aminek hiszi magát?
Zecharia Sitchin nem állt meg a Tizenkettedik bolygó című könyvénél. Az évtizedek során egész könyvsorozatot írt, amely egyre mélyebbre merült az Anunnaki-mítoszba. A legismertebb művek között van:
Sitchin szerint az Anunnakik visszatérésére valamikor a 21. század elején kerülhetett volna sor – konkrétabban 2012-ben, a híres/hírhedt maja naptár által sugallt „világvége” dátumán. Úgy vélte, hogy ez a dátum nem pusztán korszakváltást, hanem az istenek újraérkezését jelenti, akik megfigyelik, mire ment az emberiség a kapott tudással.
Bár 2012 „látszólag” eseménytelenül telt, sokan azóta is úgy hiszik: valami mégis megváltozott akkor, csak nem látványos módon. Sitchin hívei szerint az is lehet, hogy a visszatérés már zajlik – de titokban.
Talán már újra itt vannak közöttünk, és figyelnek…
Ahogy Zecharia Sitchin könyvei egyre nagyobb népszerűségre tettek szert, különösen a 2000-es évek elején, egyre többen kezdtek el úgy tekinteni az Anunnakikra, mint a földi hatalom igazi birtokosaira – olyan háttérfigurákra, akik ma is irányítják a világ sorsát, csak más néven, más formában.
Sitchin nem állította ezt konkrétan, de a gondolat sok követőjében megszületett: mi van, ha az Anunnakik vérvonala nem veszett ki, csak „beolvadt”? Ha a királyi családok, a pénzügyi elit, a globális politikai hatalom birtokosai valójában olyan leszármazottak, akik örökölték az idegen ősök tudását, befolyását – és talán bizonyos rejtett képességeit is?
Számtalan elmélet kezdett keringeni a témában:
Sitchin művei az internet megjelenésével új erőre kaptak. Számtalan fórum, YouTube-videó, blog és TikTok-tartalom épült arra az elképzelésre, hogy:
Az emberek természetesen nem minden esetben hiszik el ezeket szó szerint, de a világban tapasztalható zűrzavar, manipuláció, információs háború és bizalomvesztés közepette ezek a történetek válaszokat adnak olyan kérdésekre, amelyekre a hivatalos tudomány gyakran nem tud vagy nem akar felelni.
A kérdés persze mindig ott lebeg: mi van, ha Sitchinnek igaza volt – legalább részben? Ha valóban volt egy ősi idegen beavatkozás, ha valóban nem vagyunk teljesen „földiek”, és ha az emberi történelem sokkal régebbi és bonyolultabb, mint hinnénk?
Talán ezért izgat minket még mindig az Anunnaki-mítosz. Mert valahol mélyen érezzük, hogy az igazság, amit tanítottak nekünk, nem teljes. Hogy valami kimaradt. És talán ez a valami… egy másik bolygóról érkezett.
Zecharia Sitchin hatása nem állt meg a könyvespolcokon. Az Anunnaki-mítosz beépült a filmiparba, videojátékokba, zenékbe, regényekbe és mémkultúrába is.
Sitchin és követői szerint a mai technológiai ugrás – a mesterséges intelligencia, az űrkutatás, a genetikai manipuláció – nem pusztán emberi eredmény. Lehetséges, hogy az emberiség kezd emlékezni? Vagy újra megkapta a „szikrát”, amit egyszer már elvettek tőle?
Az Anunnaki-hívők szerint ezek a jelek arra utalnak, hogy a tudás, amit egykor megkaptunk – visszatér. Talán azért, mert közeledik az idő, amikor a „tanítók” újra visszajönnek.
Talán azért, mert válaszokat ad olyan kérdésekre, amelyekre a tudomány és vallás sokszor csak vállat von. Ki vagyunk? Honnan jöttünk? Van-e célunk? Egyedül vagyunk-e?
Zecharia Sitchin történetei – valóságosak vagy sem – az emberi kíváncsiság tüzét gyújtják meg. Egy ősi faj, amely hatalmas, bölcs, de esendő is. Akik elmentek, de talán újra eljönnek. Akik segítettek, de manipuláltak is. Akik istenek voltak, de mégis… idegenek.
És amíg ezek a kérdések élnek bennünk, az Anunnaki-mítosz sem fog eltűnni. Mert lehet, hogy nem csupán mítosz.
Lehet, hogy… emlék.