A Kolorádóban található barlang nem eviláginak ható lényeknek ad otthont. Nem is szabadnak létezniük…
Vérvörös színű férgek rejtőznek egy, az ember számára mérgező, kénes gázokkal teli kolorádói barlang mélyén. A kutatók szerint egy teljesen új, eddig soha nem látott fajról van szó.
A rendkívül bizarr és titokzatos állatok – melyek a Limnodrilus sulphurensis tudományos nevet kapták – extremofilek, vagyis alkalmazkodtak a szélsőséges fizikai vagy kémiai tulajdonságokkal rendelkező élőhelyekhez.
Eredetileg még 2007-ben fedezték fel e lényeket a biológusok, azonban csak most sikerült őket hivatalosan is új fajként elismerni, írja a Science Alert tudományos portál.
A férgek rendkívül kicsik, alig 2,5 centiméter hosszúak és vékonyak, akár egy ceruzahegy.
A szakemberek a barlang falain figyelték meg a férgeket csomókban összetapadva.
Részben átlátszóak, a pirosas színt tulajdonképpen a testükben lévő vér adja.Rendkívül ellenséges közegben élnek, az otthonukként szolgáló barlangba a mérgező kén-hidrogén miatt csak komoly védőfelszereléssel lehet lejutni.
A kutatók dolgát jelentősen megnehezítette, hogy az említett veszélyek mellett vaksötétben kellett tájékozódniuk a barlang mélyén. Úgy gondolják, a kéngáz a barlang üledékes kőzetei által csapdába ejtett szerves anyagokból származik.
Elvileg nem is szabadna létezniük
A nagy kérdés a kutatók számár az, hogy miként maradhatnak életben a férgek ebben a környezetben. Úgy sejtik a legújabb eredményekből, hogy kénoxidáló baktériumokkal táplálkoznak.
A mikrobák és a férgek mellett több ízeltlábút is találtak a kutatók, ami azt jelzi, hogy a kemotróf szervezetek révén egészen komplex ökoszisztéma alakult ki e barátságtalan helyen.
Ilyennel azonban még soha máshol nem találkoztak a Földön, ezért még 2007-ben a tényleges felfedezésükkor többen azt vetették fel, hogy a férgek
Talán nem is a bolygó eredeti lakói, és egy idegen világból származnak, melyet egy meteorit juttatott el bolygónkra.
A lénynek egyes fiziológiai és biológiai jellemzői merőben eltérnek más Földi élőlényekétől. A legtöbb tudós ezt azonban azzal magyarázza, hogy a férgek egy rendkívül elszigetelt helyen, más élőlényektől elzárva fejlődtek.
OSZD MEG másokkal is!