Az állatok a tenger sötét mélyén élnek, ahol a fekete bőr remek álcát nyújt.
Az amerikai Smithsonian Nemzeti Természettudományi Múzeum vezette csapat 16 olyan, a tenger mélyén élő halfajt azonosított, melyeknek bőre a fény több mint 99,5 százalékát elnyeli.
Az állatok a mélység sötétjében szinte teljesen kivehetetlenek.
Karen Osborn és kollégái azt mérték fel, hogy a pigmentekkel teli testecskék speciális elrendeződése hogyan képes extrém módon növelni a bőr fényelnyelő képességét.
Osborn szerint felfedezésük nemcsak biológiai szempontból lehet fontos, hanem a mérnököknek is segíthet az ultrafekete anyagok megalkotásában, melyeket többek közt optikai eszközökben hasznosíthatnak.
Osborn figyelmét először akkor keltették fel a különös halak, amikor egy mintagyűjtés során megpróbálta megörökíteni őket.
Hiába használt speciális felszerelést, a képeken nem voltak kivehetőek az állatok részletei. Utóbb, a laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy a jelenség hátterében a halak bőrének szélsőséges sötétsége állt: az érintett fajok bőre csupán a fény 0,5 százalékát veri vissza.
Osbornék szerint a vizsgált halak egyedi színezetét a melanin adja, amely igen különleges módon van elrendeződve bennük.
A melanin tartalmú testecskék, az úgynevezett melanoszómák sűrűn helyezkednek el a pigmentsejtekben, melyek aztán a bőr felszínéhez közel folytonos réteget alakítanak ki.
Az elképesztő fényelnyelő képességet a melanoszómák mérete, formája és elrendeződése idézi elő.
OSZD MEG másokkal is!