Komoly gondok lehetnek?
Könnyen úgy tűnhet, egy oltással és egy védettségi igazolvánnyal nincsenek többé határok, ám ez nem feltétlenül van így. A közös uniós igazolásra még várni kell, így aki addig turistaként indulna útnak, annak nem árt a szokásosnál is nagyobb körültekintéssel megtervezni az utat.
Júniusra lehet meg az uniós zöld kártya – erről beszélt a hétvégén Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke abban bízik, hogy ezzel a turizmus óriási lendületet kap a pandémia után. Ez igen ambiciózus dátum, mert nagyon sok érdeket kell egyeztetni: az Európai Parlament például ragaszkodik ahhoz, hogy ha meglesz az egységes uniós védettségi igazolás, amely tanúsítja a beoltottságot, a megtörtént vírusfertőzést, illetve a teszt eredményét, akkor ne írhassanak elő karantént. Ezt nagyon nehéz lesz eladni a tagállamokat tömörítő Tanácsnak, ahol az állam- és kormányfők ragaszkodnak ahhoz, hogy megmaradjon a döntési joguk arra az esetre, ha a járvány újra felélénkülne. Az Európai Parlament ahhoz is ragaszkodik, hogy a vírustesztek legyenek ingyenesek – írja összeállításában a Politico.
A megállapodás jelenlegi céldátuma június 21. Ebben reménykedik legalábbis Ursula von der Leyen és a turizmusban elsősorban érdekelt dél-európai tagállamok. Kérdés azonban, hogy ilyen szoros időkeretben sikerül-e megállapodniuk a feleknek, pláne, hogy a járványhelyzet minden uniós tagállamban más, és ráadásul gyorsan változik.
Az biztos, hogy az egységes kártya nagyban megkönnyítené az utazásokat, mert az eltérő járványhelyzet mellett az emiatt elrendelt eltérő korlátozások között is igen nehéz kiigazodni.
Ezt az olyan kétoldalú megállapodások sem könnyítik, amelyeket már a magyar kormány is megkötött például az EU-tag Szlovéniával és Horvátországgal. Sebastian Kurz a Politicónak arról beszélt, hogy a lassú döntéshozatal miatt ezek a bilaterális egyezségek jöhetnek.
Az osztrák kancellár azonban azt is hozzátette. „Istennek hála nemcsak politikusok vannak a világon, hanem emberek is, akik türelmetlenek, mert utazni akarnak újra. Megint nyaralni akarnak.”
Arról, hogy a kétoldalú megállapodások alapján elvileg (védettségi igazolvánnyal) szabadon látogatható országok felé hogyan érdemes útra kelni, ebben a cikkben írtunk bővebben:
Most körbenéztünk, jelenleg mire kell számítania annak, aki turistaként töltene időt az uniós kártya elfogadása előtt egy másik uniós országban.
Az európai országok közötti utazást alapvetően az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) osztályozása határozza meg.
A hivatal az országokat négy csoportba sorolja, ezek közül a zöld a legjobb járványhelyzetet jelzi, a sötétvörös a legrosszabbat, a kettő között a narancssárga és a vörös kategóriákba sorolják a megelőző 14 napban jelentett, százezer lakosra jutó esetek és pozitív teszteredmények alapján.
A csütörtökönként frissülő térkép (itt érhető el) legutóbbi, 16-17. heti kiadásában a legtöbb ország – köztük Magyarország is – vörös, a régióban egyedül Szlovákiában jobb a helyzet, zöld kategóriába pedig az Európai Unió és a schengeni zóna országai közül csupán Finnország és Norvégia tartozik. (Uniós lakosnak tekintik ebben a vonatkozásban Andorra, San Marino, Monaco és a Vatikán lakóit is.)
Az EU-n kívüli országok közül sincs sok „zöld”, ezek azok, amelyeknek az esetében Brüsszel a nem alapvető utazásoknál is azt ajánlja a tagországoknak, hogy oldják fel az utazási korlátozásokat. Ezek:
Ausztrália,
Új-Zéland,
Ruanda,
Szingapúr,
Dél-Korea,
Thaiföld,
Kína, Hongkong és Makaó – ha hasonló lépésről döntenek az európaiakkal szemben.
Az uniós rendszer használata nem kötelező, például Magyarország sem alkalmazza azt, ennek ellenére számítani kell arra, hogy más országokban a magyar állampolgárokat ez alapján sorolják be – egyelőre kockázatos kategóriába.
OSZD MEG másokkal is!