Sejtették, hogy nagy a baj, de azt nem, hogy ekkora!
Veszélyesen magas szintű a világ édesvízi vízgyűjtő területein az ember által előállított foszfor szennyezése – derült ki egy friss felmérésből.
Az Amerikai Geofizikai Unió folyóiratában nemrégiben egy tanulmányt tettek közzé, mely arra jutott, hogy tudományosan igazolhatóan nagyon magas a világ édesvízi gyűjtőterületein a foszfor aránya.
Ez pedig azért baj, mert a foszfor nagyobb mennyiségben erősen szenynezőpanyag, és a szervezetbe jutva képes károkat is okozni.
A jelentés szerint a legsúlyosabban szennyezett térségek az oroszországi Aral-tó, a kínai Sárga-folyó menti Huang-ho térsége, a indiai Indus és Gangesz folyók és Európában a Duna vízgyűjtő területe.
A foszfor a műtrágyák és növényvédő szerek mindennapos összetevője, mivel segíti a terméshozamok növekedését.
Igen ám, de a növények jó része nem képes érhtető módon feldolgozni ezt az anyagot.
Felhalmozódik emiatt a talajban, majd idővel belemosódik a talajon át a vizekbe, és az édesvízi gyüjtőkbe is.
A szakemberek kimutatták, hogy a foszforterhelés meghaladja az édesvizek asszimilációs képességét a Föld szárazföldi területeinek 38 százalékán.
Évente 1,62 millió tonan foszfor kerül bele a vizekbe.
gyakorlatilaga rról van szó, hogy a Duna vízgyűjtő területén is bekerült ez az anyga, ergo a Duna is tartalmaz belőle nem keveset, scka sokkal hígítottabb formában. Idővel azonban mindnehol felhalmozódhat.
Ez pedig hatalmas pusztulásokat idézhet elő az élővilágban…
Ez pedig még csak a kezdet, ennél nagyobb lehet a baj, mert a mezőgazdaságból származó foszforterhelés 27 százalékkal nőtt.
A globális vízhiány eleve súlyos probléma, ha mindehhez még az is hozzájön, hogy a vízkészleteink súlyos mérgezés alatt állnak, akkor az emberiség egy igen sötét jövő elé néz, ha nem talál ki sürgősen valamit.
OSZD MEG másokkal is!