Kritikus bolygónk helyzete!
Létezik egy skála, egy 9 tartópillért leíró dokumentum, melyet egy svéd kutató állított össze.
Ez a 9 alappillér felel a földi letért, a teljes ökoszisztéma működőképességéért.
Ha ezek közül egyet is komolyabban áthágnak, akkor annak beláthatatlan következményei lehetnek Johan Rockström szerint.
A riasztó pedig az, hogy a Földünk kritikus állapotából jól látszik, hogy négyed kapásból átlépett már az emberiség, vagyis a 9 pillérből 4 már ledőlt a tevékenységünknek köszönhetően.
Ezek ugyanis destabilizációs következményekkel járnak, vagyis teljes mértékben felborítják a Föld éghajlatát, a táplálékláncot vagy az óceánok körforgását.
Rockström szerint az elmúlt 10 ezer évben bolygónk állapota egyedülállóan stabil volt, a Holocénnek nevezett klíma- és ökoszisztéma nagyrészt változatlan maradt.
A kilenc fenntarthatósági határ közül három bolygószinten működik: ezek az óceánok, a légköri klímarendszer és a sztratoszféra ózonrétege.
A következő négyet a tudósok bioszféra-határoknak nevezik, amelyek segítenek szabályozni a planetáris rendszereket.
Ezek: a biológiai sokféleség, a hidrológiai ciklus (az óceánok felszínéről a nap hatására elpárolgó víz, amelyből csapadék lesz), a földtakaró, mint például az erdők, és a létfontosságú tápanyagok, mint a nitrogén és a foszfor nagy mennyisége.
Ezekhez jön két, a természetben nem létező kategória: olyan új anyagok, mint nukleáris hulladékok, és az azok a vegyszerek, aeroszolos légszennyezők, amelyek megváltoztatják a Föld energia-egyensúlyát, és hatással vannak az olyan regionális klímarendszerekre, mint a dél-ázsiai monszun
– magyarázta Rockström.
A szén-dioxid atmoszferikus koncentrációját alapul véve például a végső határ 350 és 405 ppm között van.
Jelenleg a világ 410 ppm-nél tart, és ennek már látjuk a veszélyes hatását: a melegedő óceánokat, a lelassult Golf-áramlatot, az Északi-sarki jégolvadás felgyorsulását.
OSZD MEG másokkal is!