A BBC birtokába is jutott néhány felvétel. Az emberek üres szobába bezárva, leláncolva ülnek, miközben kintről a kínai állami propaganda visszhangzik a hangszórókból.
Egyre nagyobb a botrány a kínai átnevelő táborok körül.
Kína persze tagad, ahogyan rengeteg mindent tagadott már, amiről később bebizonyosodott, hogy valós.
Kínában rengeteg átnevelő tábor működik, ahová valamennyi, a rendszernek nem tetsző embert zárnak el.
A kegyetlenkedések és a módszeres pszichológiai kínzások már-már a világháborús német lágerek “hangulatát” idézik.
A CNN birtokába került néhány igen sokkoló beszámoló és felvételek.
Merdan Ghappar a Taobao online webáruháznál dolgozott férfiruha-modellként, a 31 éves ujgur férfit azonban fél éve elkapták, mert marihuanát találtak nála, ezután pedig börtönbe, illetve átnevelő táborba került a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen.
Ghappar egy videót is készített, amelyben bemutatja, milyen körülmények között kell élnie.
Ghappar egy szinte üres szobába került, ahol piszkosak a falak és acélrács van az ablakon.
A felvételeken látszódik, hogy a férfinek koszos a ruhája és csuklójánál fogva hozzá van bilincselve a szoba egyetlen bútorához, az ágyhoz.
Ghappara a videót elküldte a BBC-nek.
A felvételeken hallatszik, ahogy a hangosbemondó azt ismételgeti, hogy “Hiszincsiang soha nem volt Kelet-Turkesztán!”.
A helyi szeparatisták évtizedek óta küzdenek az önálló Kelet-Turkesztán kikiáltásáért, sikertelenül, a hangosbemondó erre hívja fel a fogva tartottak figyelmét.
Az elmúlt években a becslések szerint több mint egymillió ujgur és más kisebbség kényszerült a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen fekvő internáló táborokba.
Noha Kína korábban azt állította, hogy a táborokat bezárták, a BBC szerint továbbra is rengeteg ujgurt tartanak fogva, és rendszeresen kínozzák is a kisebbség tagjait.
Az ujgurokat ki is használják, nemrég például az amerikai hatóságok foglaltak le egy hajórakományt, amely a feltételezések szerint olyan termékekkel volt tele, amit a Kínában átnevelőtáborokba zárt ujgurok hajából állítottak elő.
Ez bár sokkal finomhangoltabb, de ugyanúgy egy módszeres népirtás egyesek véleménye szerint, hiszen az ujgurokat módszeresen fosztják meg minden előjoguktól ahhoz, hogy azok legyenek, akik…
Ez egy olyan példátlan, jól szervezett, politikai beavatkozás egy népcsoport életébe, ami miatt az egész világnak fel kellene háborodnia.
Azonban Kína egészen eddig el tudta érni, hogy a világ ne, vagy alig beszéljen ezekről a táboroktól.
Most azonban fordulhat a kocka sokak szerint.