Új genetikai kutatások afelé tendálnak, és tesznek egy érdekes kísérletet, hogy olyan embriókat hozzanak létre, melyek egyszerre három szülőtől vannak.
Elképesztő dolog kapott zöld utat az elmúlt hetekben. Hamarosan jöhetnek a három szülőtől való babák!
Zöld utat kapott egy különleges eljárás
A genetika tudománya egyre inkább kezd belemászni egy olyan ingatag, etikailag is aggályos, törvényileg kevésbé szabályozott területbe, ahol az emberi lényeknek a jogai eleve megkérdőjeleződnek.
Közel van az engedélyeztetése annak, az eljárásnak, mellyel háromszülős megtermékenyítésekhez lehetne végezni.
Ennek számos előnye lenne, és nem, itt nem csak a szerelmi háromszög egy frappáns genetikai megoldására gondolunk. A helyzet ennél jóval bonyolultabb.
A független tudományos bizottság ugyanis zöld utat adott a háromszülős mesterséges megtermékenyítéses eljárásnak. Ezáltal megnyílt az út egy csomó olyan dolog felé, melyre egyelőre nincsen megfelelő jogi szabályozás, sem precedens.
Miről is van szó pontosan?
A háromszülős eljárásban, amikor az anya DNS-ében mitokondriális hiba van, egy másik, egészséges mitokondriumú nő petesejtjét is felhasználják. Utóbbi petesejtnek eltávolítják a sejtmagját, vele a donor nő genetikai állományának túlnyomó részét, tőle csak a mitokondriális DNS származik. Ebbe a kiürített petesejtbe helyezik a megtermékenyített embriót.
Örökletes betegségeket előzhetnek meg vele
Ezzel számos dolgot meg lehet előzni, és kizárni az örökletes betegségeket. A világon Anglia az első ország, ahol ezt engedélyezték, és a jövőben itt fog végbemenni az első tényleges eljárás is.
A független tudományos bizottság, amelynek feladata az úgynevezett mitokondriális génterápia biztonságának vizsgálata volt, arra hívta fel a figyelmet, hogy a terápiát „óvatosan kell alkalmazni” bizonyos örökletes betegségek továbbadásának megakadályozására.
Ma egyre több gyerek születik valamilyen mitokondriális hibával. A mitokondrium a sejteket energiával ellátó sejtszervecske, ha ez hibás, olyan betegségekhez vezethet, mint az epilepszia, szívproblémák, skizofrénia, de akár más hasonló mentális betegségek is.
Az eljárással át lehetne hidalni ezeket a hibákat, és gyakorlatilag létre sem jönnének.
Etikailag aggályos
Az persze már más kérdés, hogy etikailag ez az egész eljárás mennyire aggályos. Eleve már az aggodalomra adhat okot, hogy ennek a jogi szabályozása sincs még megalkotva, így eleinte precedensteremtő ügyek jöhetnek majd a jövőben az eljárással kapcsolatban.
A születendő gyerek három ember genetikai állományát fogja hordozni, tulajdonságainak túlnyomó részét a sejtmagban lévő apai és anyai örökítőanyag határozza meg, DNS-ének csupán 0,1 százalékát adja a donor nő.
Ez a kis rész is óriási hatással lehet azonban a születendő babára, akire még nem tiszta, hogy egyáltalán milyen igényt tarthat a donor nő. Elméletben semmilyen joggal nem élhet, biológiailag mégis az ő gyereke – is – lesz a születendő baba.
Mexikóban már született egy ilyen gyermek
Kevesen tudják, de Mexikó megelőzte ezzel az egész világot, ugyanis a világon ott született először ilyen gyermek, méghozzá idén, 2016-ban.
A babának, aki háromszülős mesterséges megtermékenyítés útján jöhetett a világra, genetikai állományának nagy része szüleitől, a mitokondriális DNS pedig donortól származik, így a gyermeknek két biológiai anyja és egy biológiai apja van.
Azért Mexikóban végezték el először ezt az eljárást, mert ott ezt nem tiltják sem etikailag sem jogilag a törvények.