Borulhat az élelmiszeripari bili?
Az Egyesült Államokban az élelmiszeriparban tragikus a helyzet.
A hot-dog virslik, amelyek elvileg sertéshúsból készülnek, lóhúst tartalmaznak, sőt a hentes szerint emberi DNS-t is.
A húsipar egyre pofátlanabbul, és egyre gyomorforgatóbb módon veri át a mit sem tudó fogyasztókat.
A boltokban többfajta vékonyra szeletelt sonkával találkozhatunk akár a húsos pultban, akár előre csomagoltan, a polcon.
Ezekhez a termékekhez jutányos áron juthatunk hozzá. Ha alaposabban megnézzük a szeleteket, akkor találhatunk köztük olyanokat is, amelyek többszínűek egy szeleten belül, a hús rostjai szerteszét futnak vagy szabályosan megkülönböztethetjük a különböző húsfajtákat egy szelet húsban. Az ilyen húsokat nevezzük ragasztott húsoknak. Ezek egyáltalán nem egészségesek, és hagynak némi kívánni valót maguk után…
A virslikbe pedig tényleg szinte mindent beledarálnak, Európában is.
A ragasztáshoz itt is a thrombin enzimet használják, amit ma sertés- vagy marhavérplazmából állítanak elő.
Néhány órán át thrombinnal átitatva állni hagyják a nyesedékhúst, amelyből a végén egy egyben kilapítható hússzelet lesz, vagy a húsdarabkákat jól összekeverik thrombinnal, majd a vágyott alakzatra összenyomva fóliába tekerik.
Egyáltalán nem hangzik természetesnek, nem igaz?
És nem is egészséges.
Az élelmiszeripari cégek hajlamosak elbagatellizálni a problémát. Azonban az sokkal súlyosabb, mint gondolnánk.
A nyers húsok tartalmaznak mikroorganizmusokat, tehát nem sterilek. Az enzim alkalmazása során tovább nő a baktériumok elszaporodásának esélye, mert a „ragasztási folyamat” hosszú időn keresztül, alacsony hőmérsékleten megy végbe.
Az amerikai hentes elmondása szerint emellett számtalan szennyezett, vagy beteg állattól származó húst is bedolgoznak az élelmiszeriparon keresztül, mely végső soron eljut a fogyasztóhoz olcsóbb hús formájában.
Ezek bár még nem bizonyított teljes mértékben a kapcsolat, de akár megbetegedéseket, daganatokat és egyéb krónikus emésztőszervi megbetegedéseket is képesek okozni…
OSZD MEG másokkal is!