Kutatók nagyon mellbevágó megállapításra jutottak. Ez már a vég?
Tudósok és sazekmberek nemrégiben komoly vizsgálatokat eszközöltek arra vonatkozóan, hogy mekkora a műanyag mikroszemcse szennyezés a világon.
Arra a megállapításra jutottak, hogy az ivóvízkészletben, de már az ételeinkben is benne van.
Ez pedig könnyen lehet, hogy fő okozója lehet a daganatos megbetegedéseknek, vagyis ez lehet a magyarázat az egyre nagyobb számban előforduló rákos megbetegedésekre…
Akár száznál több mikroműanyag-szemcsét is lenyelhet az ember minden egyes főétkezéskor – állapították meg a skóciai Heriot-Watt Egyetem kutatói.
A műanyagszemcsék, amelyek egyebek között a bútorszövetekből és szintetikus textíliákból származnak, a házi porral keveredve hullanak az ételekre.
A Heriot-Watt Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy egy átlagember évente akár 68 415 potenciálisan veszélyes műanyagrészecskét is lenyelhet csupán a főétkezések alkalmával.
A kutatók érdekességképpen összevetették az éti kagylókban és az otthon elkészített ételekben előforduló mikroműanyag-szemcsék mennyiségét.
Az eredményeik kevesebb mint két mikroműanyag-szemcsét mutattak kagylónként, amelyek elfogyasztásával tehát évente nagyjából 100, míg az ételekre hulló házi por révén 13 731-68 415 mikroműanyag-szemcse kerülhet egy átlagember szervezetébe.
Azonnal változtatni kéne, és egy komoly akciótervvel előállni.
Ha ugyanis így folytatjuk, nem csak az lesz a jövő, hogy a természet egyszerűen „belefullad” a mikroműanyag szennyezésbe, hanem arról is, hogy az emberiség jelentős része rákos megbetegedésekkel fog majd küzdeni.
„A háztartásokban előforduló porban vagy az általunk belélegzett levegőben lévő mikroműanyagok egyebek között a gumiabroncsokból, szőnyegekből, bútorszövetekből, de ruhaneműkből, például gyapjúkabátokból is származhatnak” – állítják a tudósok.
Egyszóval tele van olyan környzeeti tényezőkkel a minket körülvevő környezet, ami erősne rákkeltő anyagokból áll.
Ez pedig tarthatatlan…
OSZD MEG másokkal is!