Szerdán, 100 éves korában elhunyt Henry Kissinger, aki nemzetbiztonsági tanácsadóként és külügyminiszterként két elnök alatt is kitörölhetetlen nyomot hagyott az amerikai külpolitikán – írja a Reuters.
Kissinger a geopolitikai tanácsadó cégének, a Kissinger Associatesnek a közleménye szerint a saját connecticuti otthonában hunyt el. A temetést zártkörű családi szertartás keretében tartják, amelyet egy későbbi időpontban nyilvános gyászszertartás követ New Yorkban.
Halálával „Amerika elvesztette az egyik legtekintélyesebb és leghallgatottabb hangját a külpolitikában” – fogalmazott George W. Bush volt amerikai elnök.
Az egykori amerikai külügyminiszter Heinz Alfred Kissinger néven 1923-ban Bajorországban született német zsidó családba, és a náci Németországból menekült el, majd 20 évesen honosított amerikai állampolgár lett.
A katonai kémelhárításhoz és az amerikai hadsereghez csatlakozott, majd a Harvardon tanult, ahol később tanított is.
A hetvenes években ő kezdeményezte a Moszkvához és Pekinghez való közeledést, látta, hogy az amerikai történelem sötét oldalai – például az 1973-as chilei puccs támogatása, Kelet-Timor 1975-ös lerohanása és természetesen a vietnami háború – beárnyékolják a róla kialakult képet. A „reálpolitika”, a hatalom által védett nemzeti érdekek hideg számítása tette őt világszerte sokat bírált személyiséggé.
A századik születésnapja után is aktív volt: a Fehér Házban tartott megbeszéléseken vett részt, könyvet adott ki a vezetői stílusokról, és tanúskodott egy szenátusi bizottság előtt az Észak-Korea jelentette nukleáris fenyegetésről. 2023 júliusában meglepetésszerű látogatást tett Pekingben, hogy találkozzon Hszi Csin-ping kínai elnökkel.