Egy friss kínai tanulmány rossz hírt hozott a koronavírussal kapcsolatban nyájimmunitásban reménykedőknek:
A Nature Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a betegségre kifejlesztett antitestek nagyon kevés ideig maradnak meg a szervezetben, és hamar eltűnnek.
A kutatáshoz 37 tünetmentes és 37 tünetekkel rendelkező koronavírusos vérét vizsgálták meg, ami tudományos kutatáshoz még nem túl nagy szám, de már érdemes belőle kezdetleges következtetéseket levonni.
A megvizsgáltak 90 százalékának drámaian lecsökkent a SARS-COV-2-specifikus immunglobulin (IgG) szintje a szervezetben a fertőzés után 2-3 hónappal.
A tünetmentes betegek 40 százalékának már 8 héttel később sem volt számottevő mennyiségű IgG a szervezetében – írja a Minnesotai Egyetem weboldala.
A szakértők szerint ez alapján veszélyes azt gondolni, hogy valaki, aki átesett már a koronavírus-fertőzésen, védett is ellene, és a nyájimmunitásra sem nagyon érdemes számítani a SARS-COV-2 esetében.
A kórházból való kiengedés után a tünetekkel rendelkezőknél is gyors antitestszám-csökkenést lehetett felfedezni.
Az azonban kimutatható volt, hogy eleinte sokkal több antitest volt a tünetekkel rendelkező betegek testében, mint azokéban, akik tünetmentesen vészelték át a fertőzést.
Egybevág a korábbi feltételezésekkel az is, hogy a tünetmentes koronavírusosok sokkal tovább szórják a vírust, mint azok, akik tünetekkel rendelkeznek.
A különbség 19 nap a 14 naphoz képest.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy tovább is fertőznek, hiszen
ezek a vírusok nem biztos, hogy fertőzőképesek.
A kutatók szerint a most felfedezett antitest-csökkenés ellentétben áll a másik két komolyabb járványt okozó koronavírusnál megfigyeltekkel: a SARS és a MERS betegségeket okozó vírus ellen ugyanis nagyjából egy évig termel antitesteket a szervezet.
OSZD MEG másokkal is!