Az egyik legfontosabb összetevő, amely a DNS képződéséhez szükséges, és amely nagyon ritka az univerzumban, a mélyűrben jöhetett lére, derült ki az Európai Déli Obszervatórium legújabb kutatásából.
Az ALMA (Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat) és az Európai Űrügynökség Rosetta szondája segítségével az csillagászok nyomon követték a foszfor útját a csillagképző régiókból az üstökösökig.
Az ALMA segítségével az csillagászok meg tudták határozni, mikor képződnek olyan foszfor molekulák, mint például a foszfor-monoxid.
A foszfor akkor képződik, amikor csillagok jönnek létre
A megfigyelések azt mutatták, hogy a foszfortartalmú molekulák akkor alakulnak ki, amikor a hatalmas csillagok képződnek. A hatalmas fiatal csillagokból áramló gázok üregeket hoznak létre a csillagközi felhőkben.
Ezeknek az üregeknek a falán pedig foszfor molekulák képződnek. A csillagászok azt is felfedezték, hogy a foszfor-monoxid a legelterjedtebb foszfort hordozó molekula ezen üregek falaiban.
Ezután az csillagászok a csillagképződés és az üregfalak összeomlása után követték a foszfort hordozó vegyületek nyomát. Egy Jupiter körüli üstökösben megtalálták a molekulát, amely arra utal, hogy az üstökösök hozhatták a Földre a DNS kulcselemeit.
„A foszfor elengedhetetlen az élethez, amint azt tudjuk,” – mondta Kathrin Altwegg, a tanulmány szerzője a kutatás eredményeit bejelentő sajtóközleményben. „Mivel a üstökösök valószínűleg nagy mennyiségű szerves vegyületet szállítottak a Földre, a 67P üstökösben található foszfor-monoxid erősítheti az üstökösök és a földi élet közötti kapcsolatot.”
Noha a foszfor nem gyakori az univerzumban, az élet szempontjából rendkívül fontos. Ez tartja össze az összes nukleotidot, amelyből kialakul a DNS.
„Az élet körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtt jelent meg a Földön, de még mindig nem ismerjük azokat a folyamatokat, amelyek ezt lehetővé tették,” – mondja Víctor Rivilla, a kutatás vezető szerzője.
„Az ALMA és a Rosetta adatok kombinációja egyfajta kémiai szálat derített fel a csillagképződés teljes folyamata során, amelyben a foszfor-monoxid játszik domináns szerepet.”
A csillagászok az eredményeiket a Királyi Csillagászati Társaság havi folyóiratában tették közzé.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Ujvilagtudat