Szökőár söpörhet végig egyes területeken?
Nemrég óriási katasztrófa következett be a Csendes-óceánon. Az egész a mélyből indulhatott ki feltételezhetően a kőzetlemezek súrlódása miatt.
Egy nagy erejű, a Richter-skálán mérve 7,8 fokos földrengés volt a Csendes-óceán északi részén, Alaszka és Kamcsatka között – jelentette az amerikai és a kínai szeizmológiai intézet kedden.
A rengés 300 kilométeres körzetben szökőárat okozhat, de riasztást egyelőre nem rendeltek el – írta az MTI.
A kínai forrás szerint a központja a Parancsnok-szigetek térségében volt, tíz kilométeres mélységben. Az ilyen erejű földmozgás súlyos károkat képes okozni, ha lakott területen történik, de most ilyet nem jelentettek.
A rengés erejét először 7,7 fokosra becsülték, ezt visszavették 7,4-re, majd megint kijavították az adatot 7,8 fokosra.
A rengést egyébként 5-ös erősségű utórengések is követték. Sokan a környéken és a környező területeken hatalmas szökőártól tartanak.
Az egyik legnagyobb modernkori pusztítást végző szökőár – vagy cunami – egyébként a 2011-es tóhuki földrengés és cunami volt.
Ez a Richter-skála szerint egy 9-es erősségű rengés volt. A katasztrófa több ezer áldozatot követelt.
A Japánt elérő hullámok tíz méter magasak voltak, és kisebb hullámok több másik országot is elértek. A cunami még Chilében is komoly károkat okozott. A víz Japánban néhol tíz kilométeres mélységben hatolt be a szárazföldre.
OSZD MEG másokkal is!