Ez lehet a valaha talált legrégebbi lágyszövet.
Kínai, új-zélandi és amerikai kutatók fedezték fel azt a legalább 99 millió éves burmai borostyánkövet, melyben egy lágyszövetre bukkantak.
Pontosabban egy olyan gomba fosszíliáról van szó, mely még a dinoszauruszokat is megelőzi. Ez a valaha talált legöregebb gombamaradvány, ráadásul annyira jól konzerválódott, hogy a gomba minden genetikai kódját ki lehet belőle nyernie elméletileg.
A kutatócsoportot vezető Huang Ti-jing, a Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó Nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézet munkatársa szerint kollégáival tíz év alatt összegyűjtött több mint húszezer burmai borostyánkövet átvizsgálva bukkantak rá a különleges leletekre.
Más, 125 millió éves borostyánkő darabokban is azonosítottak olyan élőlényeket, melyek abban az időszakban éltek, többek között holyvaféléket.
Lágy termőtestük miatt a gombák rendkívül ritkán fordulnak elő fosszíliákban. A mostani felfedezésig mindössze öt olyan gombafaj volt, amelyet kizárólag borostyánkőből ismertek a szakemberek.
Az egyiket egy 99 millió éves burmai borostyánkő-töredék, a másikat egy 90 millió éves New Jersey-i borostyán, a maradék hármat pedig egy 20 millió éves dominikai borostyán őrzi.
Ezeknek a leleteknek a felfedezése azért jelentős, mert soha ilyen régi „lágyszövetet” nem találtak.
Elméletileg ki lehet nyerni a teljes genetikai kódot ezekből, vagyis akár fel is támaszthatnánk ezeket a több milliárd évvel ezelőtt élt növényeket.
Ezzel pedig tanulmányozhatnánk, és sok mindent tudnánk meg a letűnt ökoszisztémákról, ami betekintést nyújthat számunkra azokba a folyamatokba, melyek az ősi Földön zajlottak.
OSZD MEG másokkal is!