Megállítani, kiirtani őket már nem lehet és hamarosan járványt okozhat.
A tartósabbá váló tavaszi melegben aktiválódtak az áttelelő szúnyogok, a csapadékos időjárás pedig országszerte biztosította az új nemzedék kifejlődését, vagyis kezdetét vette a „szúnyogszezon”. Ez az, amit soha nem várunk, de mindig eljön, a vérszívókkal együtt kell élnünk akár tetszik, akár nem. Csakhogy, míg korábban pusztán a kellemetlen csípések minimalizálása volt a tét, az elmúlt években egyre nagyobb mértékben fenyegetik az egészségünket az újonnan betelepült fajok. Pontosabban azok a mindeddig trópusinak tekintett betegségek, amelyek terjesztésére képesek.
Egyelőre egyetlen dolgot tehetünk: megfigyeljük a szúnyogokat, hogy lehetőleg naprakész adatokkal rendelkezzünk az inváziós fajok terjedéséről, jelentősebb populációiról, tenyészhelyeikről, esetleges fertőzöttségükről stb.
– mondja a biológus. Hozzáteszi: a járványügyi szervek megfelelő minőségi adatok birtokában azonnal és célzottan tudnak közbelépni, ha netán erre szükség lenne.
Jelenleg a járványt akadályozza Európában, hogy a vírusnak először a szúnyogban kell végigjárnia a fertőzási ciklusát, ami nem mindig jön össze a hidegebb éghajlat miatt. Európa nagyobb részét tehát védi a “zordabb” klíma, de itt is vannak olyan részek, ahol tudna terjedni a Zika.
“A legtöbb feltétel adott, látjuk az előjeleit egy potenciális járvány berobbanásának: ha a körülmények együttállása bekövetkezik, akkor baj van.
Nehéz jósolni, hogy pontosan mennyire sürgető a helyzet, ám nagyon valószínű, hogy az elkövetkező évtizedek nem maradnak európai Zika-esetek nélkül”
-vonta le a következtetést Kemenesi.
Hogy Magyarországon lehet-e Zika-járvány, azt egyelőre nem lehet tudni, de folyamatosan dolgoznak azon, hogy kiderítsék.
Vizsgálják, hogyan szaporodik a hazai tigrisszúnyog-populációban, hazai klimatikus körülményekben a vírus, és a rovar hogyan üríti.
Hogyan jelenik meg a nyálában, illetve a fertőzés folyamata valóban csupán csak annyi, hogy a szúnyog „beleköpi” a vérünkbe a kórokozót, vagy valami bonyolultabb mechanizmus működik?