Egy 1200 fényévre lévő bolygót fényképezhettek le
Egy 1200 fényévre lévő bolygót fényképezhettek le
Lehetséges, hogy sikerült lefényképezni egy tőlünk 1200 fényévre található bolygót. Ez lehet az első ilyen kép egy bolygóról.
A potenciális planéta a kékesfehér csillag bal felén figyelhető meg, tulajdonképpen egy piciny barna pöttynek látszik a képen. A felvételt az Európai Déli Obszervatórium (ESO) VLT teleszkópja készítette.
A kép azért is számít fantasztikusnak, mert a lehetséges bolygó nem a szomszédban van, 280-szor távolabb található, mint a legközelebbi csillagrendszer, az Alfa Centauri.
A CVSO 30c jelű objektum valószínűleg bolygó lehet, ennek megerősítéséhez viszont további megfigyelések és vizsgálatok szükségesek. Ha valóban planétáról van szó, akkor igencsak messze lehet csillagától.
Körülbelül 660 csillagászati egységre kering - ami körülbelül 150 millió kilométernek felel meg-, egy kört nagyjából 27 ezer év alatt tesz meg.
A csillagászok egy másik bolygót is kiszúrtak a csillag mellett, a CVSO 30b-re még 2012-ben találtak rá tranzitmódszerrel.
A tranzitmódszer a csillag fényének apró gyengülését méri, amikor egy bolygó közvetlenül előtte halad el. Mind a CVSO 30c, mind a CVSO 30b nagy valószínűséggel gázóriások.
[caption id="attachment_8041" align="aligncenter" width="740"] Talán a rejtélyes kilencedik bolygóról is sikerül hamarosan felvételeket készítenünk?[/caption]
Közvetlen képalkotással mindezidáig csupán egy maréknyi bolygót sikerült felfedezni, a planéták többségét a már ismertetett tranzitmódszerrel találták meg.
A technika fejlődésével azonban minden bizonnyal ez a szám a közeljövőben megsokszorozódhat, remélik a kutatók. A CVSO 30c-vel kapcsolatos eredmények publikációját már jóváhagyták, a tanulmány az Astronomy & Astrophysics című szakfolyóiratban fog megjelenni.
Megtekintések száma: 3632