Ijesztő, hogy az általunk ismert világ milyen apró porszem rajta.
Nemrég kutatók tettek közzé egy hihetetlen részletességű térképet, mely az egész univerzumot felöleli. A térképet megnézve, elmerengve a videón akaratlanul is eszünkbe jut az, hogy mennyire aprók vagyunk.
Szinte csak egy porszemek. Elillanó, rövid életű világunk nem is észlelhető a nagy egészhez képest.
Mégis szerves részei vagyunk, és ezekből az apró világokból áll össze az ismert világ…
Mekkora az univerzum? Ez a tudomány egyik legrégebbi kérdése, amire a válasz a „valamivel nagyobb, mint a számunkra látható terület” és a „végtelen” között bármi lehetett, egészen mostanáig.
A kozmológusok számításai szerint a világegyetem átmérője nem lehet kisebb, mint 78 milliárd fényév.
Ha az univerzum viszonylag kicsi lenne, akkor az nem lenne feltétlenül szembetűnő, mivel nem kell, hogy pereme legyen.
A tér magába hajolhatna vissza, mint egy videojátékban, ahol a karakterek eltűnnek a képernyő egyik oldalán, majd azonnal meg is jelennek a másikon.
Ha ez lenne a helyzet, akkor egy távoli objektum fénye több útvonalon is képes lenne eljutni hozzánk, ahogy valaki számtalan egyenes úton juthat el a Föld egyik sarkpontjáról a másikra bolygónk hajlított felszínének köszönhetően.
Tehát nyilvánvalóan látnunk kellene ugyanannak az objektumnak a fényét különböző irányokból érkezni.
Nem lenne képtelenség olyan fényt látni a Földről, ami feltekeredett az univerzum körül, így láthatnánk a Földet, amikor mondjuk 4 milliárd évvel ezelőtt kialakult rajta az élet.
Ki tudja, hogy ebben a hihetetlenül nagy és szinte végtelennek hatóm élettérben hány fejlett civilizáció létezhet a miénken kívül… És vajon hány gondolkodik pontosan ugyanazon, mint amin mi, emberek?
OSZD MEG másokkal is!