A riasztó tendencia folytatódik és n 5-10 éven belül katasztrófába torkollhat.
Megrázó adatokat hozott nyilvánosságra a WWF, mely szerint alaposan veszélybe fogja magát sodorni a világ legfeljebb 10 éven belül.
Arról van szó ugyanis, hogy a világ vizesélőhelyinek a száma nagyon nagymértékben lecsökkent. Ez azt jelenti konkrét számokban, hogy a 87%-uk eltűnt a bolygóról.
Ez valami elképesztően félelmetes arány, és ez mindössze pár évtized alatt következett be. Ha a helyzet tovább romlik – és úgy tűnik, egyelőre fog – akkor bolygószintű katasztrófával nézhetünk szembe.
A helyzet azért ennyire súlyos, mert alapvetően ezek a területek felelősek azért, hogy elsimítsák az árhullámokat, védve az embert a katasztrofális áradásoktól. Mindezek mellett magukba szívják és tárolják a tavasszal érkező vizeket, majd a nyári csapadékhiányos időszakban biztosítják a vizet a növényeknek.
Ezek elpusztulásával, megszűnésével alapjaiban alakulhat át a Föld arca, az egyes vidékek, és a klíma, ami összességében egy jóval szárazabb Földet eredményezhet majd.
Nem lesznek ilyen területek, melyek a talaj vízellátását javítanák, így hacsak nem öntözünk majd mindent mesterségesen, terméketlenné fog válni világszerte a Föld talaja.
Ha azt hisszük, hogy ez csak a világ többi részén zajló folyamat, súlyosan tévedünk. Magyarország ugyanis elvesztette vizesélőhelyeinek döntő többségét, emiatt gyakran előfordul, hogy a tavaszi árvízveszély után hamar jelentkezik a nyári aszály.
A nyári aszály kezdi majd elsivatagosítani az egyes vidékeket, és valahol ez a komoly kiszáradás már meg is kezdődött.
Megoldás aligha van, csakis olyan módszerekhez folyamodhatunk, ami időbe, energiába, és pénzbe fog kerülni. Ilyen megoldás lenne, ha a folyókat kísérő természetes mély fekvésű területeken megfelelő mérnöki módszerekkel kiengednénk az áradás vizét és elraktároznánk a nyári időszakra.
A folyók élővilágának hanyatlása is várható majd az elkövetkező években, mivel a vizes területek másik fő előnye az volt, hogy nem csak vizet pótoltak a környező vidékekre, de biztosították a biológiai diverzitást.
Sokan felvetették azt a kérdést, hogy hová vezethet majd ez a folyamat. Kiszárad a Föld? Nos, a helyzet nem ennyire fekete és fehér de gyakorlatilag valóban arról van szó, hogy az egész bolygó kezd elsivatagosodni.
Vagyis egész pontosan két út áll a bolygónk előtt.
Vagy tényleg lassan kiszárad, és a Marshoz hasonlóan ne lesz többé kedvező a legtöbb életforma számára, vagy pedig a Golf-áramlat „még időben” leáll, ezzel egyfajta biztonsági kioldóként elkezdi lehűteni a bolygót, mely egy kisebb jégkorszakban csúcsosodik majd ki.
Ennek is katasztrofális hatásai lesznek, de ebben az esetben a Föld átlaghőmérséklete csökkenni fog, és néhány ezer év alatt visszatér minden a korábbi állapotokhoz.
OSZD MEG másokkal is!