A víz a Balaton aljára temette: egy ősi kultúrai nyomai után…
Egy nemrég napvilágot látott hír egy régi legendára hivatkozik:
A Balatonon volt egykor egy sziget, amit Lostakénr emlegettek, vagyis Lustah-ként.
Ezt középkori oklevelek is említi, ezáltal írásos bizonyíték is van rá. A sziget egy volt a sok közül, ami egykor a Balatonban létezett.
A Tihanyi-félsziget is sziget volt egykoron, a tó partvonala ugyanis jóval tágabb volt még, és magasabb vízszinttel rendelkezett.
Hatalmasat szólt a magyar Atlantiszról szóló hír, ami ezt a kicsiny szigetet takarta.
A sziget valahol a Balatonban van. négy nagyobb sziget volt az egykori Balatonon, ebből ez az egyetlen, amit elnyelt a víz, és soha nem találták meg.
Egyesek szerint nem véletlen, hogy soha nem lett meg a hely.
Ez egy ősi kisebb település volt, ahol egy ritka, különleges közösség élt. Az ősmagyarság titkát is elrejthették ezen a szigeten, vagy olyan kincseket rejthet a mélység, amit aki felhoz, egy életre gazdaggá teheti.
Azonban felhozni ezeket a leleteket közel lehetetlen, mivel a látótávolság nulla, és a Balaton medrében pihenő iszap több méteres vastagságban telepedett rá a településre.
Losta elveszett birodalma ezért kiáshatatlan, feltárhatatlan.
A búvárrégészek régóta tudnak a tó kincseiről, de nincs anyagi fedezetük arra, hogy feltárják a mélység titkát. Pedig szerintük a turizmusra is kedvező hatással lehetne egy-egy lelőhely bemutatása. A Balatonba süllyedt sziget titka címmel jelent meg a veol.hu-n Varga Róbert cikke a Sajkodnál és Szántódnál folyó búvárrégészeti kutatásokról.
A Balaton mélye épületmaradványokat, különböző értékes leleteket rejt.
Ezeknek egy részéről említést tesznek könyvek, tanulmányok, ám a régészeti feltárásokra, kutatásokra eddig soha nem jutott pénz. A legkorábbi időszakra vonatkozó leletek, kerámia-darabok, településnyomok a bronzkorból kerültek elő.
Sajkodnál és Szántódnál a búvárrégészek régen megpróbálták feltérképezni, mit is rejt a mélység.
Ekkor találtak a mederben útmaradványokat. Mivel a tó vízszintje különböző korszakonként változott, akár 2-3 méter is volt az ingadozás, így sok minden lehet most a víz alatt, ami egykor a felszínen volt. Például Balatonalmádi és Örvényes közelében római kori épületmaradványokat rejt a víz.
Az akkori Balaton medencéje a római előkelőségek kedvelt üdülőhelye volt, és nagy területen építették fel villáikat.
Hogy fel lesz-e tárva, az a jövő nagy kérdése…
OSZD MEG másokkal is!