Sokan ismerik az igazi jó, tanyasi húslevest, és azt, hogy mennyire sok jótékony hatása van.
A régiek gyakorlatilag gyógyszerként használták, ugyanis képet volt a legdurvább megfázás tüneteit is nagymértékben enyhíteni.
Ezt ráadásul mára kutatások is igazolták.
Nagyanyáink korában természetes volt, hogy különféle ételekkel, főleg levesekkel gyógyítottak betegségeket. – írja a Nők országa
Mára ez a természetes módszer kicsit feledésbe merült, talán annak köszönhetően, hogy a gyógyszertárakban egész arzenált találunk a szabadon kiváltható gyógyszerekből…. hatástalanul.
Legalábbis ezek a gyógyszer tele vannak mellékhatásokkal, és terhelik a májat, ellenben a húslevessel!
A csontlevesnek még inkább jótékony hatása van mint a húslevesnek.
Az igazi csontleves nem egyenlő a kuktában gyorsan megfőzött húslevessel. A csontlevest hosszan, 8-24 órán keresztül kell főzni, kis lángon, éppen hogy csak gyöngyözzön, így tud kioldódni a legtöbb hasznos anyag az alapanyagokból.
A zöldségekből számos tápanyag, vitamin oldódik ki a hosszú főzés alatt, ezek a relatív alacsony főzési hőmérséklet miatt nagyrészt károsodás nélkül megmaradnak.
Minél több ide illő zöldséget használunk, annál jobb lesz a levesünk. A hagyma, fokhagyma, petrezselyem, sárgarépa, zeller nem hiányozhat belőle.
A csontokból a hosszú főzési idő alatt magnézium, kalcium, foszfor, kálium oldódik ki. Ezen kívül kollagén, zselatin is bőven kerül a levesbe a csontokból, porcokból, ahogyan hyaluronsav, glukozamin- és kondroitin-szulfát is.
A csontlevesek különböző fajtáit a világ minden táján ismeri a népi gyógyászat, ezért a hetvenes évek óta kutatják, hogy valóban rendelkeznek-e gyógyhatással.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Nők országa