A napelemeknek nem csak egyértelmű kihívója akadt, de egy új generációja. Napvilágot látott ugyanis egy érdekes koncepció, melyet le is teszteltek, az eredmények pedig káprázatosak.
Arról van szó ugyanis, hogy a V3Solar nevű szerkezet 20-szor több energiát képes termelni, mint egy hagyományos, egysíkú napelem.
Ez a modern, a jövő generációjába tartozó kütyü ugyanis úgy működik, hogy a napelemek körbe-futnak, és forognak, miközben így 360 fokos szögben gyűjtik be a napfényt, és alakítja a szerkezet belseje azt át elektromos árammá.
Az előzetes tesztek során – mialatt a megépített kezdetleges prototípusokat tesztelték – arra jutottak, hogy sokkalta hatékonyabb lehet elektromos áram termelésére, mint bármilyen más napelem.
A statikus, egysíkban elhelyezkedő napelemek is elég hatékonyak, de ez legalább húszszor annyi energiát tudna termelni egyetlen nap alatt, vagyis a napeleme egy következő, továbbfejlesztett generációja lehet.
A napelemek esetében az egy síkban elhelyezkedő, panelszerű napelemeknél is el lehetne érni a hatékonyságnövekedést, ez azonban drasztikus hőenergia növekedéssel járna. A sík napelem paneleken ugyanilyen 20-szoros kapacitáson 190 fokra forrósodtak a tesztek során a napelemek felületei, és voltak esetek, amikor meg is olvadtak.
A V3-as napelem szerkezetnél nem történt ilyen, és a maximum hőmérséklet 32 fok körül volt mérhető.
A fordított tölcsér alakú napelemes szerkezet több száz, háromszögelt napelem panelből áll, melyeket folyamatosan ér napfény, és mivel 360 fokban helyezkednek el, mindig a leghatékonyabban tud energiát termelni a nap fényéből.
Egy maglev rendszer miniatürizált változata van beépítve, hogy forgassa is ezt a tölcsért.
Az előzetes tesztek alapján ez a forgás rendkívül csekély energiát vesz igénybe, melyet szintén az általa begyűjtött energiából fedezi, a többit pedig be lehet fedezni a háztartásba.
Sokak szerint nem csak a hagyományos napelemek egyértelmű kihívójával állunk szemben, hanem egy olyan technológiával, mely a napelemek következő generációját képezi.
A húszszoros energiatermelés már nem csak arra lenne elég, hogy egy komplett háztartást üzemeltessenek ezekről, hanem akár egész városok, kórházak, középületek energiaellátást tudná fedezni.
OSZD MEG másokkal is!