Tudósok, mérnökök dolgoztak rajta éveken át. Az egész világon elterjedhet!
Kína alkotta meg egy igen nagyszabású összefogás keretében azta szerkezetet, mely az egész világ számára egy óriási reményt jelenthet a jövőbeli küzdelmeinkhez.
Fajunk számára a jövő számtalan komoly veszélyt rejt.
Ott van a népességszaporulat, a nyugta hanyatlása, de a globális felmelegedés is. Mindemellett az egyik leginkább fenyegető elem ezek közül a légszennyezés.
Olyan mértékben tesszük tönkre a levegőt és annak minőségét, hogy egyes becslések szerint ha 20-30 éven belül nem lesz változás, belélegezhetetlenné és mérgezővé válhat a Földünk atmoszférája.
Ennek jegyében helyezték üzembe azt a több, mint 100 méter magas légtisztító tornyot, melyet az üzemeltetők a világ legnagyobbjaként mutattak be.
Kínában ugyanakkor nem ez az első légtisztító torony. Ahogy arról korábban már írtunk, 2016-ban Pekingben vendégeskedett a holland Daan Roosengaarde által tervezett szmogporszívót, mely óránként 30 000 köbméternyi levegőt képes megtisztítani.
Elsőként a South China Morning Post adott hírt az új rekorderről, melyet kísérleti és tesztelési célból húztak fel az észak-kínai Sehnszi tartomány fővárosában, Hszianban, ahol különösen télen erős a légszennyezettség, mivel a legtöbb helyen még mindig szénnel fűtenek.
Az eszköz működését jelenleg a Kínai Tudományos Akadémia Föld és Környezet Intézetének kutatói tesztelik.
Az építmény alján egy körülbelül fél futballpályányi „üvegház” található, melybe beszívják a szennyezett levegőt. A levegőt aztán napelemek segítségével melegítik fel, és míg felemelkedik, több réteg szűrőn halad keresztül, hogy aztán megtisztítva távozzon a toronyból. Mivel a rendszer téliesített, egész évben képes a folyamatos üzemszerű működésre.
Ahogyan Cao Junji, a kutatás vezetője elmondta, az elmúlt hónapokban a torony észrevehető javulást hozott a levegőminőségben, mely a város körülbelül 10 négyzetkilométeres területén figyelhető meg.
Mióta üzembe helyezték, az eszköz több, mint 10 millió köbméternyi levegőt tisztított meg, és a különösen szennyezett napokon is a határértékekhez közelire csökkentette a szmog mértékét.
A legapróbb, és egyben legkárosabb szennyező részecskék (PM 2,5) aránya átlagosan 15%-al csökkent.
Ez az egész világon elterjedhet a jövőben, és óriási haszna lehet amellett, hogy vissza tudja idővel fordítani a légszennyezés okozta káros folyamatokat, és a levegő minőségének romlását.
OSZD MEG másokkal is!