Új arccal bővül a naprendszer családi portréja, ugyanis a kutatók mostmár majdnem teljesen bizonyosak abban, hogy egy törpebolygó keringhet a Plútó pályáján túl. A felfedezés óriási jelentőségű, és előrevetíti a rejtélyes kilencedik bolygó felfedezését is!
Hihetetlen felfedezést tettek a csillagászok. Új bolygóval bővül a naprendszerünk. Igaz csak törpebolygóról van szó, de a felfedezés még így is nagyon nagy jelentőségű.
Új törpebolygó a naprendszer külső peremén
Mindent egybevetve már 6 törpebolygóról tudunk saját Naprendszerünkön belül. A most felfedezett objektum a Plútón túl kering, nagyon messze a naptól.
Mivel a bolygó rendkívül apró, ezért nem is vehettük észre idáig, egyszerűen elkerülte a teleszkópjaink figyelmét.
A most felfedezett égitest átmérője 530 kilométer, és 1100 év alatt kerüli meg a Napot. A bolygót
2014 UZ224-nek keresztelték el, de idővel nem kizárt, hogy kap valami sokkal megjegyezhetőbb nevet Naprendszer legújabb tagja.
A Kuiper-övben kering az objektum, ezzel szinte ő van a legmesszebb a naptól, csaknem 7,3 milliárd kilométerre Napunktól. Ez olyan messze van, hogy a Plútón is túlnyúlik a pályája.
Hogy jobban érzékeljük, mennyire messze van, említsük meg, hogy míg a Plútó 248, addig a 2014 UZ224 mintegy 1100 év alatt kerüli meg a Napot.
Közelebb vihet minket a kilencedik bolygóhoz
A 2014 UZ224 felfedezése közelebb vihet minket a legendás kilencedik bolygó, vagy olykor X bolygóként emlegetett titokzatos bolygóhoz is.
A mostani törpebolygót ugyanis egy Sötét Energia Kamerával felfedezték fel, amivel jó eséllyel majd a kilencedik bolygó nyomára is rá lehet akadni.
Már évek óta sejteni lehetett, hogy van egy rejtélyes bolygó a naprendszerünk külső peremén, azonban egészen a tavalyi év végéig nem volt biztos benne a tudomány.
Aztán januárban robbant a bomba, amikor bejelentették a hírt, hogy meggyőző bizonyítékot találtak a Naprendszer peremén rejtőzködő planéta létezésére, amelyet nem sokkal később a Cassini űrszonda adatait tanulmányozó francia csillagászok is megerősítettek.
Az eszköz fő küldetése a táguló univerzum feltérképezése, mely folyamatot a legújabb elméletek szerint a sötét energia hajtja.
Érdekességként megemlítendő, hogy eddig a Naprendszer legkisebb törpebolygója a Ceres volt, 950 kilométeres átmérővel.
Hogy az új égitest végül hivatalosan is megkapja-e ezt a címet, az a Nemzetközi Csillagászati Unió döntésén múlik, de bízhatunk benne, hogy meg fogja kapni.
Hamarosan láthatjuk a kilencedik bolygót is
Jelenleg az egész világ azt várja, hogy a kilencedik bolygó nyomára akadjanak a csillagászok. Az szinte biztos, hogy be fog következni az elkövetkező 5-10 évben.
Igazából bármikor, akár már holnap, vagy egy hét múlva is bejelenthetik, hogy rábukkantak. A lehetséges Naprendszerbéli pályáját már sejtik a csillagászok, de egyelőre még nem sikerült minden hitelt érdemlően bebizonyítani a létezését.