Tavasszal hasznos lehet egy gyógynövény kúra, amely vértisztító hatással van szervezetünkre és energiával tölt fel minket.
Gyógynövény fáradtság ellen: a gyermekláncfű
A pitypang gyermekkorunk egyik kedvenc gyomnövénye volt, amellyel remekül lehetett játszani. Ám a pitypang a gyógynövények kategóriájában is helytáll, amikor virágzásba kezd, akkor érdemes elkezdeni egy kéthetes tisztítókúrát.
Naponta szedjünk fel öt szárat levelestől, jó alaposan mossuk meg, a virágokat szedjük le róla, majd nyersen fogyasszuk el, vagy salátának elkészítve is hatásos. A legyengült fáradt szervezetünket, pillanatok alatt energiával látja el, így pl. a tavaszi fáradtság ellen is hatásos. A népgyógyászat májtisztításra, epehajtásra is használja, kifejezetten tavasszal, salaktalanító kúra részeként.
Köhögéscsillapítő gyógynövény: a kakukkfű
A kakukkfű leginkább mint konyhai fűszernövény ismert, pedig gyógynövényként is elsőrangú. Készítsünk reggelente egy pohár kakukkfű teát, amely szinte csodákra képes, felfrissíti egész szervezetünket, csillapítja a köhögést, és gyomrunkra is jó hatással van. Egy csésze meleg teához vegyünk egy kávéskanál friss kakukkfűhajtást, öntsük le forró vízzel, majd hagyjuk állni pár percig, és leszűrve kortyoljuk el.
Vértisztító gyógynövény: a medvehagyma
A medvehagyma az utóbbi évek csodanövénye lett, tavasszal szinte medvehagyma lázban ég az egész ország. Ez az ifjú csodanövény kiváló vértisztító hatással rendelkezik, de a gyomor- és bélrendszert is képes kisöpörni a lerakodott salakanyagoktól.
Április és május elején a legtöbb kert és piac már tele van friss medvehagyma levelekkel, amelyeket még a virágzás előtt érdemes leszedni és frissen fogyasztani. A levelekből készíthető finom saláta, tehetjük szendvicsek tetejére, de elkészíthető főve akár a parajhoz hasonlóan is.
Vigyázzunk, hogy össze ne tévesszük a gyöngyvirággal, amely mérgező. Sajnos van, hogy egyszerre hajtanak ki (lásd a képet alább) így nagyon könnyű a szedésnél összetéveszteni. Ilyen esetben menjünk az orrunk után: a medvehagymának átható fokahgyma illata van, míg a gyöngyvirág szagtalan. Dörzsöljük meg a levelét, hogy biztosan ne kerüljön gyöngyviráglevél a kosárba!
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Egészségkalauz