Jön az év leglátványosabb csillagászati jelensége! Rengeteg fény fog cikázni az éjszakai égbolton!
Érdemes lesz mindenkinek az égre tapasztania a szemeit, mert brutál látványban lesz része: jönnek a Perseidák!
Ha helyes volt a csillagászok számítása, augusztus 11-én és 12-én ér tetőpontjára a Perseidák meteoreső, ami azt jelenti, hogy egy átlagos éjszaka akár percenként is felbukkanhat egy meteor az égen.
Mindezt pedig szabad szemmel is láthatjuk majd, tehát a hétvégén érdemes lesz kémlelni az eget, mert nagy valószínűséggel figyelhetjük meg a bolygónk közelébe érkező Perseidák meteorraj néhány tagját.
Bár az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de minden más tekintetben az idei esztendő nagyon kedvező lehet a csillaghullás megfigyeléséhez, hiszen a hétvégén korai holdnyugta várható, vagyis a fényjelenségeket nem zavarja majd semmi sem odafentről.
A Perseidák az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű hullást produkáló meteorraj. A hullócsillagokat Szent Lőrinc könnyeinek is nevezik.
Az első megfigyelések a Perseidákról kínai csillagászoknak köszönhetően Kr.u. 36-ból származnak. Japán, kínai, koreai megfigyelések már a 8. és 9. században is előfordultak, később azonban a 12. század körül már csak szórványosan említik őket.
Újkori újrafelfedezésük Adolphe Quetelet-nek köszönhető, aki 1835-ben Brüsszelben írta le először, hogy az augusztusban előforduló meteorok a Perseus csillagkép irányából sugárzódnak szét.
A Perseidák elnevezés is innen eredeztethető.
A Perseidák szülőégitestje a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle üstökös, ennek a bizonyításául G.V. Schiaparelli számításai szolgáltak alapul.
Amikor a Perseus csillagkép alacsonyan van a látóhatáron, a meteorok száma kisebb, de azok hosszabb utat tesznek meg a légkörben. Nyomuk gyakran többszínű, vékony csík.
Ezek megfigyelésére a 21-23 óra közötti időszak alkalmas.
OSZD MEG másokkal is!