2017-ben óriási födlrengés rázta meg Közép-Mexikót. A katasztrófában rengetegen meghaltak, és jelentős anygai károk keletkeztek.
Azonban volt az egésznek egy pozitívuma is régészeti szempontból.
A földrengés ugyanis valami olyat hozott a felszínre, amit soha nem találtak volna meg a kutatók. Az azték civilizáció egy elveszett darabját….
Amikor a romokat vizsgálták a hatóságok, olyan ősi piramis és egyéb épületmaradványokra bukkantak, melyek az ősi aztékokhoz voltak köthetők.
Az egyik azték piramis, a Teopanzolco belsejében egy komplett, titkos templomot találtak.
A szentélyt Tlaloknak, az azték esőistennek építették. Csak azért fedezték most fel, mert a földrengés kicsit átrendezte belülről a piramist.
Az INAH régésze, Bárbara Koniecza szerint a földrengés következtében “a piramis szerkezetének központi része jelentősen átrendeződött”.
A legnagyobb károk az építmény tetején keletkeztek, ahol Tlalok templomának felfedezése előtt már két másik templomot is feltártak a régészek, ezek egyikét az azték mitológia főistenének, a háború és a nap istenének, Vicilopocstlinak emelték, a másikat pedig ugyancsak Tlalok esőistennek.
Tlalok az azték mitológiában az eső, a mennydörgés és a jó termés istene, minden ehető növény ura.
Az azték felfogás szerint jóságos isten, de árvízzel, aszállyal, jégesővel, faggyal és villámcsapással kárt is tud okozni. Ő sújtotta az embereket reumával és vízkórral.
Ezért a reumások, vízkórosok, a villámcsapás miatt elhunytak, valamint a vízbe fulladt emberek Tlalok égi palotájába kerültek, ahol nagy bőségben állt rendelkezésükre víz, étel és virág.
OSZD MEG másokkal is!