Évekre vagyunk a bevezetéstől világszerte. Ráadásul az ígéretek szerint olcsóbb lesz rajta utazni, mint buszozni!
Soha nem készült még ekkora teherbírású motorral rendelkező földi szerkezet, amivel a jövő legnagyobb forradalmi találmánya, a következő generációs tömegközlekedési eszköz rendelkezik.
Washington engedélyezte a föld alatti hipervonat alagútjának fúrását, és Bécsben, valamit Dubaiban is fel fog épülni a Hyperloop rendszer, és Amerika számos régiójában…
Kezdetben!
Utána rohamos gyorsasággal az egész világon megjelennek a vákumtartalmú, csőalagutak, amikben zéró ellenállással süvítenek a Hyperloop kapszulái.
Elon Musk azt állítja, hogy olkcsóbb lesz rajta a jegyár, mint egy busz, így akár egy dollárért is felszállhatunk majd rá. Persze ez függ majd a távolságtól is, legalábbis gondoljuk.
kaliforniai dizájnstúdióját kérték fel.
Az elektromágneses szupervonat, aminek a terveit Elon Musknak köszönhetjük, nagy kihívás elé állította az utastér tervezőit is.
Az erre a célra épített csőben száguldó járműnek ugyanis a repülőgépekkel ellentétben nem lesznek ablakai, ezért valamivel le kell kötni a figyelmét az utasoknak, akiknek a tempó miatt végig ülve kell maradniuk az utazás alatt.
Ezek a látványtervek nem arattak túl nagy sikert, de ezúttal a BMW kaliforniai dizájnstúdiója oldotta meg a feladatot.
Szuperkényelmes foteleket képzeltek el, amelyek fűthetők és szellőztethetők, egyénileg szabályozható hangulatvilágítással, érintőfelületen kezelhető beállításokkal, és nem hiányzik a médialejátszó képernyője sem.
Nem véletlenül, a Virgin Hyperloop One kapszulájának első életnagyságú prototípusát ugyanis egy dubaji innovációs expón állították ki, ahol már helyet lehetett foglalni a jövő járművének ígért szerelvény üléseiben.
A tervek szerint ott épülne ki az egyik első vonal is, ami 12 percre rövidítené a Dubaj és Abu-dzabi közti utazást.
Érdekesség, hogy a Hyperloop alagútjainakfúrásakor rengeteg anyga hátramaradt, amikkel eleinte nem tudott mit kezdeni a cég, és ez Elon Muskot is nagyon foglalkoztatta.
Az alagutak fúrását ugyanis leginkább az hátráltatja, hogy a visszamaradó földet el kell szállítani – a vállalkozó persze kitalálta, hogy azt a földet is felhasználja, és egy kis beton hozzáadásával elsőosztályú téglákat készíttet belőle.
„Ezek a téglák sokkal jobbak, mint bármilyen tégla, amit valaha építkezéseken láttam”
Elmondása szerint az olcsó lakhatást segítenék ezzel az üzlettel Los Angelesben.
OSZD MEG másokkal is!