Az emésztőrendszer így reagál a stresszre… gondolkodj el, mennyit idegeskedsz!
Nyelőcső
A stressz miatti feszültség oldására sokan dohányoznak vagy alkoholt fogyasztanak, s emiatt kialakulhat a gyomorégés vagy a savas reflux.
A stressz vagy kimerültség is növeli a súlyos gyomorégéses fájdalmat.
Gyomor
A stressz hatására bizsergés jelenhet meg a gyomorban, ami hányingerhez vagy fájdalomhoz vezethet. A komoly stressz hatására a hányás is bekövetkezhet, s a hatás krónikussá válása miatt kialakulhatfekélyvagy fekély nélküli súlyos hasi fájdalom.
Belek
A stressz befolyásolhatja az emésztést, hogy milyen táplálékot képesek a belek felvenni. Azt is befolyásolja, hogy milyen gyorsan halad át az élelmiszer a tápcsatornán. Előfordulhat miatta mind hasmenés, mind pedig székrekedés.
Idegrendszer
A stressz a központi és a perifériális idegrendszerre is hat. A „küzdj vagy menekülj” válasz esetében az úgynevezett szimpatikus idegrendszer jelzi a mellékveséknek, hogy adrenalint és kortizolt kell termelniük. Feljebb már említettük, hogy ennek milyen hatása van.
A szimpatikus idegrendszer válasza meglehetősen gyors, hogy előkészítse a szervezet egy vészhelyzetben való reakcióra, vagy a rövid távú stressz kezelésére.
Miután a válsághelyzetnek vége, a test általában visszatér a feszültségmentes állapotba. A krónikus stressz hosszú távon terheli a testet.
Ez az idegrendszer túlműködését eredményezi.
Ez magát az idegrendszert nem károsítja, de fokozza az elhasználódás ütemét a szervezet más részeinél.
OSZD MEG másokkal is!