Egy különös és hatalmas dolog a Tejútrendszer közepén, és olyan nagy a tömege, hogy még a tudósokat is elbizonytalanította, hogy mi is lehet pontosan.
Mostmár szinte biztos az, amit már korábban is sejtettek a csillagászok és tudósok. Az elmúlt években ugyanis többször felmerült, hogy valami hatalmas létezhet a tejútrendszer közepén.
Ez nagyon sokszor merült már fel.
Korábban úgy gondolták, hogy talán egy szupermasszív feketelyuk lehet, vagy valamiféle nagyobb méretű szilárd objektum.
A Spitzer Űrteleszkóppal felfedezett OGLE-2016-BLG-1190Lb nevű objektum mikrolencsézéssel módszerével vált észlelhetővé, ami annyit tesz, hogy egy közeli nagy méretű objektum – csillag vagy galaxis – hajlította meg a távolabbi, háttérben lévő objektum által kibocsátott fényt.
Ezzel a módszerrel a másképp nem látható objektumokat lehet észlelni, valamint a meghajlított fény útjába kerülő sötét objektumokat, például az ott áthaladó bolygókat.
A OGLE-2016-BLG-1190Lb akkora tömegű, mint 13,4 Jupiter, és a központi csillagját három év alatt járja körbe. Ez a csillag meglehetősen apró, tizedakkora a tömege, mint a Napunknak.
Az is elképzelhető, hogy a hosszú nevű OGLE nem is bolygó, hanem egy barna törpecsillag.
A tudósokat az hozta zavarba, hogy a barna törpék és a bolygók közti határterület pont ennél a 13 Jupiter-tömegnél található; a barna törpék 13-90 Jupiternyi tömeggel rendelkezhetnek.
Éppen ezért tovább vizsgálják az űrnek ezt a szeletét, hátha többet megtudnak a rejtélyes objektumról.
OSZD MEG másokkal is!