Kanyarban a malária Magyarországon, fertőzött ivóvíz, parlagfű invázió jöhet!
A szélsőséges hőmérséklet jelenti a legfőbb egészségi kockázatot Magyarországon – hívják fel a figyelmet a szerzők abban, a napokban megjelent tanulmányban, amely az éghajlatváltozás egészségügyi hatásait mutatja be. A hőhullámokkal szemben a krónikus keringési, anyagcsere-, légzőszervi, mentális betegségekben szenvedők, az idősek és a gyermekek a legsérülékenyebbek.
A klímaváltozás várhatóan befolyásolni fogja a rovarok és a rágcsálók által terjesztett fertőző betegségek megjelenését. Magyarországon főként a kullancsok által terjesztett Lyme-kórtól kell majd jobban tartani, amely ellen nincs védőoltás, de szerencsére könnyen felismerhető a kullancscsípés körül kialakuló, jellegzetes vörös foltról, és jól gyógyítható.
• A szintén kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás az enyhe telek miatt egyre veszélyesebbé válik.
• Az itthon is több halálos áldozatot szedő nílusi láz is komolyabb problémát okoz majd.
• Veszély leselkedhet ránk az ázsiai tigrisszúnyog által okozott Chikungunya-láz miatt is. A szúnyogfajtát már három éve azonosították a Dunántúlon, és 30 éven belül az egész országban jelen lehet.
• A malária hazánkba behurcolt eseteinek száma is növekedhet.
• Jelentős veszélyt jelenthet a lepkeszúnyogok által terjesztett leishmaniázis megjelenése: ez kutyákat is megbetegít, emberek számára pedig még nincs ellene védőoltás.
• A Zika-vírustól is tartani kell, elsősorban a várandós anyáknak. A néhány éve világjárványt okozó vírust valószínűleg a 2014-es brazíliai futball-vb-re érkezők hurcolták be a repülőkön megbúvó egyiptomi szúnyogokkal.
Fertőzött ivóvíz
Az egyre melegebb időjárás az élelmiszer-fertőzéseknek és -mérgezéseknek is kedvez. A fertőzések előfordulása jelenleg is évszaktól függ, a szalmonella például július-augusztusban a gyakoribb.
Az özönvízszerű esőzések olyan fertőzéseket hozhatnak, amelyeket az ivóvíz miatt kapunk el.
• A felmelegedés növelni fogja a mikrobiális eredetű élelmiszer-mérgezéseket, amelyekért elsősorban a penészgombák mikotoxin-tartalma felelős. Ez a penészedés főként a gabona-, olajosmag-, szárazgyümölcs- termékeknél különösen veszélyes: daganatkeltő hatásuk van. Nagyon fontos, hogy ne fogyasszunk penészes ételeket!
Számolni kell az allergiát okozó növények elterjedésével és növekvő pollenszórásával is. Az enyhébb telek miatt egy hónappal is korábban kezdődhet a pollenszezonnal járó tüsszögés és szemvakarás. Új, allergiát okozó növények is megjelennek egy idő után, mint a parlagi rézgyom és a falgyom.
• Elhúzódik az allergén gombaspórák szóródási ideje, amelyek szinte egész évben „velünk lesznek”.
OSZD MEG másokkal is!