Nincs még néhány évünk hátra: a tudósok megkongatták a vészharangot…
A fafajok nagy része a kihalás szélén áll
A világ fafajainak csaknem egyharmada végleg eltűnhet egy friss jelentés szerint.
Mindeközben az Eufrátesz is elkezdet elapadni és ahldokolni.
Egyes tudósok szerint etzeke vészjósló jelek arra, hogy a hatodik, jelenleg is tartó tömeges kihalás végérvényesen felgyorsulhat.
Az erdők élővilágának biodiverzitása is egyre nagyobb veszélyben van a Botanic Gardens Conservation International (BGCI) nevű szervezet friss jelentése szerint.
A Világ fáinak állapota (State of the World’s Trees) című tanulmány szerint világszerte 17,5 ezer fafajt – vagyis a világ fafajainak mintegy 30 százalékát
– fenyegeti a kihalás veszélye és ezen belül 440 olyan faj van, amelynek mára kevesebb mint 50 egyede maradt a vadonban.
A jelentés szerint a fafajok számának tekintetében legsokszínűbb hat országban több ezer fajt fenyeget a kihalás veszélye.
A legtöbb fafajnak otthont adó Brazíliában 1788 faj van kockázatos helyzetben.
A másik öt ország Indonézia, Malajzia, Kína, Kolumbia és Venezuela.
Haldokló Eufrátesz
Az Eufrátesz vízszintje drámaian lecsökkent Szíriában és Irakban, ami több millió emberre jelent fenyegetést. Egyes vélemények szerint a folyam visszahúzódásához Törökországnak is köze van.
A klímaváltozás hatására a mostanihoz hasonló szárazságok egyre gyakoribbak és szélsőségesebbek lesznek, és úgy tűnik, az aszályok korában a víz könnyen a konfliktusok mozgatórugójává válhat.
Ha a mostani vízkrízist önmagában nem is a globális felmelegedés idézte elő, az átalakuló éghajlat sokat fokozhat az aszályok hevességén.
A globális felmelegedés miatt a Földközi-tenger medencéjében a mostanihoz hasonló szárazságok egyre gyakoribbak és súlyosabbak lesznek. A vízhiány pedig, mint ahogy azt a történelem során már többször láthattuk, veszélyes láncreakciót indíthat be.