A Róma alatti katakombarendszerekben rekedt szentek díszes csontvázai elképesztőek.
A maradványokat csak a „Katakombák szentjei” néven szokták emlegetni. A Róma alatt húzódó labirintusrendszerben megtalált, első keresztény mártírok maradványainak létezését, éveken át titokban tartották…
1578-ban találtak rá először arra a labirintusrendszerre, melynek katakombái Róma alatt húzódnak. Feltehetően ősi temetkezési hely lehetett, ami az első keresztény mártírok maradványait rejti. Úgy vélik, hogy ezek a szentek bátorságuk és megingathatatlan keresztény hitük miatt a Diocletianus korabeli keresztény-vérengzések áldozatai voltak, akiket sebtiben kellett eltemetni titokban, a lehető leggyorsabban…
A maradványokat csak a „Katakombák szentjei” néven szokták emlegetni. Felfedezésüket követően, keresztül-kasul beutazták európát. Többségük Németországban kötött ki, hogy a Protestáns Reformáció idején elpusztított szent ereklyéket helyettesíthessék.
A csontvázakat értékes ruhákba öltöztették és ékszerekkel díszítették, mintegy szimbolikus jelentést adva a csontvázaknak. Mivel a maradványokat kiállították a templomokban, egyértelmű üzenetet közvetíthettek velük a hívők felé: „A hithű keresztények haláluk után válnak igazán gazdaggá.”
A szentek története felkeltette Paul Koudounaris, önjelölt kincsvadász és régész figyelmét, aki megkísérelte felkutatni a különféle maradványok eredetét. Napjainkban is vannak olyan maradványok, amik még nem kerültek kiállításra, békés öröklétükben várják, hogy megkapják az őket megillető tiszteletet.
Koudounaris könyvet is írt felfedezéseiről, mely a Mennyei testek: kultuszkincsek és a katakombák látványos szentjei címet viseli. Ebben beszámol a maradványok történetéről és eredetéről. Hogyan éltek? Hogyan haltak? Hogy kerültek a katakombákba? Miért nem mutatták be már sokkal korábban, ezeket a felbecsülhetetlen értékű ereklyéket?
Ha érdekelnek a szent ereklyék, mindenképpen érdemes beszerezni a könyvet. Sokak szerint az egyik leghitelesebb írás, amit ebben a témában valaha közöltek. Arról nem beszélve, hogy az itt közölt képeknél jóval többet találhatunk a könyvben. Minden amit itt láttok, valójában csak a jéghegy csúcsa…
A katakomba-szentek közel három évszázadon át szolgáltak közösségük védelmezőjeként és jótevőjeként, mígnem hitelességüket illetően kételyek merültek fel, s szakrális relikviákból rövidesen kínos tévedéssé redukálódtak…
Egy részüket a 19.-20. században egyszerűen elpusztították, másokat elrejtettek a nyilvánosság elől, de akadt olyan templom, ahol még az ’50-es években is jelen voltak…
Forrás: Tudnodkell.info