Sok szakértő úgy véli, hogy az élet alapja, a víz, az űrből érkezett a Földre annak kialakulása után, egy új kutatás viszont mást mutat.
Egy friss tanulmány alapján nem aszteroidákkal vagy üstökösökkel érkezhetett a víz bolygónkra – számol be a Space.com.
A kutatók többsége úgy gondolja, hogy a Föld szárazon alakult ki, hiszen a forró Nap közelében nem maradhatott volna fenn a víz.
A létfontosságú anyag aztán a Naprendszer külső, jeges és hideg régióiból érkező objektumok becsapódásával juthatott el bolygónkra.
Az új vizsgálatban a szakértők 13 ensztatit kondritot elemeztek – e meteoritok összetételük szerint ugyanabba az égitest-osztályba tartoznak, mint amilyen darabokból 4,5 milliárd éve a Föld összeállt.
A csapat az elvileg száraz kőzetekben rengeteg hidrogént talált, a kutatók becslése alapján a bolygónkat kialakító objektumok összesen legalább háromszor annyi vizet tartalmaztak, mint a mai óceánok.
„Felfedezésünk alapján a Föld építőelemei nagyban hozzájárulhattak a földi vízkészlethez” – mondta Laurette Piani, a nancyi Kőzettani és Geokémiai Kutatóközpont munkatársa és a csapat vezetője.
A szakértő hozzátette, a hidrogénhordozó anyag a kőzetbolygók formálódásakor jelen lehetett a belső Naprendszerben, a hőmérséklet azonban túl magas volt a víz kialakulásához.
Később azonban külső segítség nélkül is megjelenhetett a víz a Földön – a kérdés az, hogy ez mikor is történhetett.
Az sem zárható ki, hogy az alapból előforduló víz olyan tengereket formált, melyek utóbb eltűntek, helyüket pedig mégis aszteroidákkal vagy üstökösökkel érkező víz vette át.
OSZD MEG másokkal is!