A bankok egyre kevésbé hiteleznek, de el akarják tartatni magukat az ügyfelekkel azaz velünk. Erről tudnod kell!
Amikor valakinek megérkezik a fizetése a bankszámlájára, az egyáltalán nem olyan, mint amikor mondjuk a polcon elhelyezi egy nagy perselyben, vagy egy vaskos pénztárcában.
Ez egy sokkal fiktívebb folyamat. Gyakorlatilag ilyenkor nem teszünk mást, mint odaadjuk a banknak a pénzünket, és a bank ezzel szemben vállal egy kötelezettséget, hogy majd ennyit kifizet nekünk, mikor szükségünk van rá.
Vagyis bizonyos értelemben a bankunk kapja meg a fizetésünket, és ő rendelkezik felette, nem pedig mi.
Ez elég riasztóan hangzik és egyes nyugati modellekkel szemben fel is vethetne néhány etikai aggályt, pár fontos kérdést, de nem ez a legnagyobb baj ezzel az egésszel.
Sokkal nagyobb probléma, hogy ez a pénz folyamatosan csökken, ugyanis terhelve van a különféle banki szolgáltatások díjaival, melyek évről-évre emelkednek.
Ezek a költségek, amit az ügyfelekre terhelnek, egyre nagyobbak, és komoly okuk van. Mégpedig az, hogy a bankok nem hiteleznek, de el akarják tartatni magukat az ügyfelekkel azaz velünk.
Ha a kamat bevételük csökken, mert a nemzetközi pénzpiaci folyamatok éppen kedvezőtlenül alakulnak, akkor ezen hiányt a banki szolgáltatási díjakból pótolják tehát egyre többe fog kerülni nekünk az, hogy csak úgy, ott van a pénzünk a bankban.
Ez, ha belegondolunk nagyon felháborító és nevetséges.
A bankhálózatot, a fiókokat a fizetésüket kapó ügyfelekkel tartatják el. Varga István szakértő azt is elmondta, hogyha mindenki ki akarná hirtelen venni a pénzét a bankokból, napok alatt összeomlana az egész bankrendszer.
A bankok pénzforgalomból származó bevétele legalább 400 milliárd forint. Ezzel szemben a költségek 200 milliárdra rúgnak, vagyis a kétszeresét nyerészkedik úgy, hogy semmit nem szolgáltatnak, csak bent van a pénzünk náluk.
Vagyis minden átutalt fizetés egyfajta sarc alatt áll. A bankok a jövőben egyre nagyobb költségekkel fognak dolgozni a szakérő szerint, aminek folyamán egyre kevesebb marad végső soron a fizetésekből, amiket a cégek átutalnak a munkavállalóknak.
varga István arról is beszélt, hogy a bankok hihetetlenül pofátlan sarcaival szemben olyan pénzintézetek létrehozása jelenthetne megoldást, amik csak technikai módon kezelné a pénzt.
Az ügyfél birtokában és tulajdonában maradna az a pénz, ami a számlára kerül, és az intézmény csak informatikai szolgáltatást nyújtana számára, például innen lehetne befizetni a közüzemi számlákat…stb.
OSZD MEG másokkal is!