Különféle számításokra és egyéb kutatásokra alapozva egy számítógépes modell segítségével mutatták be svájci asztrofizikusok, hogy milyen lehet a titokzatos kilencedik bolygó, ami a feltételezések szerint messze a Neptunuszon túl kering.
Már évek óta sejteni lehetett, hogy a naprendszerben valóban kering egy eddig még nem ismert óriási objektum, egy gigantikus méretekkel rendelkező planéta.
Amerikai csillagászok idén januárban jelentették be, hogy meggyőző bizonyítékot találtak a Naprendszer peremén rejtőzködő bolygólétezésére, amelyet nem sokkal később a Cassini űrszonda adatait tanulmányozó francia csillagászok is megerősítettek.
Esther Linder és Christoph Mordasini, a Berni Egyetem kutatói szerint a kilencedik bolygó átmérője 3,7-szer nagyobb, mint a Földé, hőmérséklete mínusz 226 Celsius-fok.
A gázóriást eddig nem sikerült közvetlenül megfigyelni.
Még nem biztos, de nagyon valószínű
A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) két kutatója, Mike Brown és Konstantin Batygin az úgynevezett Kuiper-övben objektumok mozgása alapján számították ki, hogy léteznie kell egy eddig ismeretlen bolygónak. Azóta szakértők világszerte gyűjtik az információkat, hogy távoli pályáján azonosítsák a bolygó helyzetét.
Így nézhet ki a kilencedik bolygó.
A berni szakértők számítógépes modellek segítségével szimulálták,hogyan fejlődhetett a kilencedik bolygó a Naprendszer 4,6 milliárd évvel ezelőtti születése óta.Eredményeikről az Astronomy & Astrophysics című szaklapban számoltak be.
Kisebb jégóriás lehet
Feltételezéseik szerint a titokzatos égitest egy hélium- és hidrogénburokkal rendelkező kisebb jégóriás – tehát az Uránusz és a Neptunusz egy „kisebb változata”. A kutatók által számolt mínusz 226 Celsius-fokos hőmérséklet arra utal, hogy a bolygó hőt bocsát ki.
Ha a bolygónak nem lenne belső energiája, akkor hőmérséklete csak mínusz 263 Celsius-fokos lenne, „mert akkor sugárzása csak a visszavert napfényből állna” – mondta el Linder.
Az új teleszkóp segíthet
„Tanulmányunk alapján a kilencedik bolygó több mint puszta tömegpont, fizikai tulajdonságai megismerésével testet ölt számunkra” – fogalmazott Christoph Mordasini.
A kutatók számításai szerint az égbolt eddigi vizsgálatai során csak kevés esély volt arra, hogy felfedezzenek egy kevesebb mint 20 földtömegű égitestet.
Egy több mint ötven földtömegű testet pedig észrevett volna a NASA infravörös csillagászati műholdja,a WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer – széles látószögű infravörös felmérő felfedező műhold). Így egy érdekes felső tömeghatár adódik a kilencedik bolygó esetében – mondta Linder.
A jelenleg Chilében épülő nagy égboltfelmérő teleszkóp (LSST) vagy a speciális keresőakciók a jövőben már rábukkanhatnak a bolygóra, vagy kizárhatják létezését – vélik a kutatók.
Forrás: Origo