Egy meghökkentő gyártási módszert is eredményezhet a most végzett új kísérlet. A jövő ruházatának hajnalán járunk?
A selyemről sok mindent lehet tudni, és szinte elengedhetetlen a ruházkodáshoz, a ruhák gyártásához. Ez az egyik szükséges alapanyaga ugyanis a különféle viseleteinknek.
Az anyag egyébként annak ellenére, hogy szép és nagyon puha, rendelkezik egy nagyon negatív tulajdonsággal: nagyon könnyen sérül, és roncsolódik a szövete.
Ezt a sérülékenységet aztán az évtizedek alatt sem sikerült kiküszöbölni. Még annak ellenére sem hogy számtalan próbálkozás volt a tudomány részéről.
Volt, hogy különböző műanyagokat adtak hozzá a selyemfonalakhoz, ez azonban egyáltalán nem volt jó megoldás, mint később kiderült.
Az utólagos kezelés például azzal járt, hogy a szálakat erősítő adalékokat mérgező anyagban feloldva vitték fel a szálakra. Az se nem volt környezet, se nem volt emberbarát.
Most azonban a kínai Tsinghua Egyetem munkatársai kifejlesztettek egy olyan módszert, amellyel úgy turbózható fel a selyemszál, hogy ehhez nem kell semmilyen utólagos eljárással belenyúlni az anyagba.
A selyem nem másból készül, mint a selyemhernyó mirigyváladékából kivont fényes szálakból. Ez lényegében tudományos értelemben hernyónyál.
A kutatók rájöttek, hogy ennek a selyemfonálnak a milyensége nagyban függ attól, hogy pontosan mit és hogyan eszik a selyemhernyó.
Ezt most Kínában is felismerték, és pontosan meghatározták, milyen növényfajták leveleivel érik el a legszebb hatást.
Egy új módszerrel most olyan forradalmian erős és rugalmas selymet képesek előállítani a tudósok, mely megreformálhatja a jövő ruházati iparát.
Az eperfa levelét – melyet előszeretettel fogyaszt a hernyó – olyan folyékony anyaggal sprézték be, amelynek 0,2 százalékát szénszálas nanocsövek, illetve grafén alkotta.
Ezután begyűjtötték az előállított selymet és végigvitték a hagyományos ruhakészítés fázisain.
Arra jutottak, hogy a hagyományos selyemfonalhoz képest legalább 50-60 százalékkal nagyobb felületi nyomást is képes elviselni, mielőtt az anyag szétroncsolódna és elszakadna.
Így utcai viseletként is sokkal ellenállóbb ruhákat lehet majd gyártani a jövőben, valamint védőruhákat és biztonsági kiegészítőket is készíthetnek.
Ráadásul az újfajta selyem a hagyományos változattal ellentétben akár az elektromosságot is vezetheti, ezért akár teljesen “bőrbarát”, természetes kinézetű és tapintású elektronikus kütyüket, például okosórák, fitneszkarkötők és egyéb szenzorok gyártásához is felhasználhatják majd.