Megdöbbentő tanulmány látott napvilágot…
Nem zavarja meg a rendszeres kávéfogyasztók alvását a koffein egy új, fiatalokkal végzett kutatás szerint. A stimulálószer azonban csökkenti a szürkeállomány, tehát az idegsejtek térfogatát az agyban
– írja az MTI.
A Bázeli Egyetem vezette svájci-osztrák kutatócsoport projektjében húsz fiatal, egészséges ember vett részt, akik rendszeres kávéfogyasztók. Fontos megjegyezni, hogy ez biztos tudományos konklúzióhoz még nagyon alacsony alanyszám, további vizsgálatokra lesz szükség a témában.
A vizsgálatban tíz napon keresztül naponta kétszer koffeintablettákat vettek be, a következő tíz napban placebót.
Alváslaborban végzett agyhullám-mérésekkel megállapították, hogy a résztvevők mindkét időszakban ugyanolyan mélyen aludtak – jelentették a szakértők a Cerebral Cortex című tudományos lapban.
Az agyi felvételek azonban egyértelmű különbséget is feltártak:
tíz napnyi kávémegvonás után a szürkeállomány térfogata nagyobb volt, mint abban a tíz napban, amikor a résztvevők koffeintablettát fogyasztottak.
Ez a változás azonban az agyszerkezetben ideiglenes.
A szürkeállomány képes regenerálódni, ha az illetők ismét lemondanak a koffeinről.
Carolin Reichert, a Bázeli Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője szerint az eredmények nem egyértelműen jelentik azt, hogy a kávéfogyasztásnak negatív hatása van az agyra.
„De nyilvánvalóan a napi koffeinfogyasztás megváltoztatja kognitív hardverünket, ami kiindulópontot jelent további vizsgálatok számára” – véli a szakértő.