A Central Park buja növényzete között fekszik New York város legrégebbi szabadtéri emlékműve: a Kleopátra tűje. A mese arról, hogyan került oda ez az impozáns ókori egyiptomi obeliszk, és hogyan kapta a nevét, könnyen lehet egy hollywoodi kasszasiker témája.
Kleopátra tűjének ókori története
A vörös gránitból faragott és Heliopolisban, egy ősi városban, a mai Kairótól északkeletre, Egyiptomban készítették Kleopátra tűjét 68 láb (20,7 m) magasan, és körülbelül 224 tonnát (203 tonnát) nyom. Történelmi történetének megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük, hogyan jutott el New Yorkba.
Neve ellenére a 3500 éves obeliszk valójában egyike volt annak a párnak, amelyet III. Thutmosz fáraó uralkodása idején készítettek, körülbelül ie 1450-ben – körülbelül 13 évszázaddal Kleopátra trónra lépése előtt. Az obeliszkek koruk mérnöki csodái voltak, az ókori egyiptomiak fáraók vagy istenek tiszteletére állított emlékműként használták, Bob Brier egyiptológus pedig ősi felhőkarcolóknak minősítette.
A III. Thutmosz uralkodásának 30. évének megünneplésére készült, mindegyiket egyetlen darab bányászott kőből faragták. Az emlékművet hieroglifák díszítik, amelyek Thutmose katonai eredményeit ábrázolják, imák és himnuszok mellett. Kétszáz évvel később II. Ramszesz hozzáadta a saját hieroglifáit a keverékhez.
A Thutmose-obeliszkeket a perzsa invázió során, ie 525-ben döntötték le, és több mint 500 évig a homokba temetve feküdtek. Augustus császár császár korában az obeliszkeket Alexandriába helyezték át, és a Caesarium előtt helyezték el. Ez a templom, amelyet Kleopátra rendelt Julius Caesar tiszteletére, a római dominanciát képviselte Egyiptomban. Az egyik valószínűleg az 1303-as krétai rengés során esett el, így a most New York-i földrengés állva maradt.
Az 1830-as évek litográfiája, amely a Thutmose Obeliszket (vagy Kleopátra tűjét) ábrázolja Alexandriában, David Robertstől. Az álló obeliszk jelenleg New Yorkban található. (Rawpixel / CC BY-SA 4.0)
Kleopátra tűjének transzatlanti odüsszeája
Az 1800-as években Egyiptománia uralta Európát és Észak-Amerikát. A ledőlt obeliszket 1801-ben ajándékozták az angoloknak, ami arra késztette az Egyesült Államokat, hogy petíciót nyújtson be a másikért. Bob Brier Egyiptomániájából kiderül, hogy Egyiptom amerikai tisztviselőknek tett ajánlata nem barátságból, hanem a csőd és az európai adósság miatti elkeseredésből fakadt.
Kleopátra tűje transzatlanti utazásra indult jelenlegi lakóhelye felé, a Central Parkba, miután 1879-ben ajándékozták meg. Az ókori Egyiptom misztikumától elbűvölt amerikai közönség melegen fogadta az ajándékot, amely gesztus nemcsak gazdagította virágzó metropoliszukat, hanem fel is emelte. kulturális jelentőségét a globális színtéren.
Kilátás a Kleopátra tűjének forgatásáról a New York-i Central Parkban. (Közösségi terület)
Egy ilyen kolosszális műtárgy Atlanti-óceánon való átszállításának logisztikája azonban óriási kihívást jelentett. A több mint 200 tonnát nyomó obeliszket az SS Dessoug-ra, egy speciálisan megerősített hajóra rakták. Veszélyes utazás után a Kleopátra tűje 1880. július 20-án végre megérkezett New Yorkba.
Öt hónapba telt, mire eljutott a Hudson folyótól a Central Parkig. A Kleopátra tűjét nagy felhajtás közepette 1881. január 22-én állították fel jelenlegi helyén, a Central Parkban, közvetlenül a Metropolitan Museum of Art mellett.
Felső kép: Kleopátra tűje, ismertebb nevén Thutmose Obelisk, a New York-i Central Parkban. Forrás: John Anderson / Adobe Stock
Írta: Cecilia Bogaard