A korlátozások vasárnap éjféltől szűnnek meg Budapesten.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szombat délután az M1 csatorna rendkívüli bejelentkezésében részletesen beszélt a budapesti korlátozások feloldásáról.
Mint elmondta a koronavírus miatti rendkívüli helyzet 66. napján, két héttel a vidéki feloldások után a fővárosban is csökkent az aktív fertőzöttek száma, így lehetséges a korlátozások enyhítése. Hozzátette, hogy a kormány erről virológusokkal, szakemberekkel és az önkormányzatok vezetőivel tárgyalt, egyhangú döntés született. A miniszter elmondta, reméli, hogy az enyhébb korlátozásokat a főváros lakói ugyanúgy betartják majd, mint a szigorú intézkedéseket.
A részletekről szólva kifejtette:
– továbbra is tartani kell a másfél méteres távolságot a zárt helyeken
– az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön továbbra is kötelező a maszk használata
– a távolság megtartásával újra látogathatók a parkok, játszóterek
– a legtöbb üzletben a 9 és 12 óra közötti idősávban továbbra is csak a 65 év felettiek vásárolhatnak, míg az ezen kívüli időszakokban a 65 év alattiak; a piacokon ettől az idősávtól eltérhetnek az önkormányzatok
– az üzletek mindenhol nyitva tarthatnak, a fenntartóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a szociális távolságtartás betartható legyen; a vendéglátóhelyeknek továbbra is csak a szabadtéri része működhet
A vendéglátóhelyeknek szeptember 1-jéig nem kell közterület-használati díjat fizetniük.
– nyitva tarthatnak a szabadtéri múzeumok, szolgáltatóhelyek, múzeumok
– istentiszteletek és misék újra tarthatók, csakúgy, mint ahogy az esküvői és a temetési szertartások is,
június 15. után pedig a 200 fős létszám alatti családi eseményeket, így a templomi esküvőket és a lakodalmakat is meg lehet tartani.
– újra nyitva tarthatnak a felsőoktatási intézmények, ám erről minden esetben a rektornak kell döntenie. Az egyetemekhez, főiskolákhoz tartozó kollégiumok továbbra is zárva tartanak.
A most bejelentett változtatások május 18-tól, hétfőtől érvényesek. A kormány folyamatosan figyeli az eseményeket, és ha a helyzet az intézkedésekkel nem súlyosbodik, akkor május végén a rendkívüli veszélyhelyzeti felhatalmazás végét fogják kérni.
OSZD MEG másokkal is!