A szemünk előtt hullik darabokra, az eljövendő generációk jövőjével együtt…
A Nyugat-antarktiszi-öböl területén ér a tengerbe a Déli-sarkvidék két legveszélyeztetettebb gleccsere, a Pine-szigeti, illetve a Thwaites-gleccser.
Utóbbit ítéletnapi gleccsernek is nevezik, mivel, ha elolvad, azzal olyan láncreakciót fog beindítani, ami globálisan átrajzolja majd a kontinensek partvonalát. Nos, ezért olyan aggasztó látni, ahogy a térség jégpáncélja
A SZEMEINK ELŐTT HULLIK DARABJAIRA.
Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdja újabb töréseket fedezett fel a Pine-szigeti-gleccser tengerbe nyúló selfjén.
Az egy éve figyelt repedések az utóbbi napokban egyre gyorsulva tágulnak, vasárnap pedig egy 310 négyzetkilométeres jégtömb teljesen le is vált a gleccserről.
Összehasonlításul: Budapest területe 525 km2.
A levált darab gyorsan kisebb jéghegyek csoportjára esett szét, a legnagyobb azonban elég nagy maradt ahhoz, hogy önmagában is nevet kapjon: ez lett a B-49 jéghegy.
A Pine-sziget térségében e leválás csak az utóbbi időben zajló töredezési folyamat újabb epizódjának tekinthető.
A kutatók attól félnek, hogy mindez csak egy sokkal nagyobb, átfogó hatású dezintegráció előjátéka.
Az Antarktiszon nemrégiben rekordmeleget mértek, és a kontinens klímájának – és ennek eredményeként földrajzi viszonyainak – átalakulása már minden kétséget kizáróan javában folyik.
Alig néhány nappal ezelőtt írtuk, hogy hamarosan eléri az Atlanti-óceánt a világ legnagyobb jéghegye, amely még 2017-ben szakadt le az antarktiszi Larsen-C selfjégről.
Az A68 nevű jégóriás csaknem hatezer négyzetkilométeres volt, amikor levált a selfjégről, és az elmúlt két és fél évben szinte alig veszített tömegéből.
OSZD MEG másokkal is!
Forrás: Index