Az égitest felszínén igen jelentős a sugárzás, ez elől nyújthatnak némi védelmet ezek a barlangok.
A magas sugárzás miatt az emberek veszélyben lehetnek egy Mars-misszió során, egy új vizsgálatban azonban sikerült viszonylag biztonságos helyekre bukkanni az égitesten
– számol be a Live Science.
A bolygó déli féltekén található Hellas Planitiában, egy becsapódások által kialakított medencében Antonio Paris, a St. Petersburg College munkatársa és kollégái olyan lávabarlangokat találtak, melyekben jóval alacsonyabb lehet a sugárzás.
A földi életet a mágneses tér védi az űrből érkező veszélyes sugárzásoktól.
Eddig csak az Apollo-űrhajósok léptek ki a magnetoszférából, néhány napi küldetésük után pedig sokan fejfájást érezetek, felvillanó fényeket véltek látni.
A mágneses tér nélkül az űr folyamatos sugárzása még súlyosabb következményekkel járna: a sejteket és a DNS-t is károsítaná.
A szakértőket régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy a Marson miként csökkenthetőek a veszélyek.
A NASA adatai alapján a sugárzás leginkább a bolygó sarkait érinti, a Hellas Planitia viszont az egyenlítőhöz közelebb fekszik.
Parisék szerint a mintegy 7100 méter mélyen fekvő medence alját 50 százalékkal kevesebb sugárzás éri, mint a magasban lévő területeket.
A szakértők szerint a medence északi részén, a vulkáni tevékenység hatására kialakult Hadriacus Monsnál némi védelemre lelhetnek az űrhajósok. Parisék a felszínről készült felvételek alapján több olyan üreget is találtak, melyeket a még folyékony láva alakíthatott ki. A kutatók ezt követően földi lávabarlangoknál folytattak vizsgálatot, és megállapították, hogy a hasonló formációk valóban megszűrik a sugárzást.
A csapat szerint így a jövőben érdemes lehet ilyen üregekben kialakítani a bázist.
OSZD MEG másokkal is!