A HAT-P-7b nevű égitest vizsgálata során derült ki, hogy az atmoszférájában formálódó felhők egy része bizarr módon ritka, drágakövekből épül fel.
Áttörést hozó megfigyelés
Először figyelték meg a távolból egy naprendszeren kívüli exobolygó időjárását. Méghozzá egy különleges bolygó, a HAT-P-7b felhőit vetették vizsgátok alá, és az atmoszférát is megpróbálták alaposan kielemezni.
Rengeteg érdekes, és egyben megdöbbentő dologra derült fény.
A HAT-P-7b nagyjából 40 százalékkal nagyobb a Jupiternél és 1040 fényévre található a Földtől. 2,2 nap alatt kerüli meg központi csillagát.
A bolygó annyira közel volt ezért, hogy ezt használták ki a csillagászati megfigyelésre. A nap a bolygó egyik oldalát felforrósította, míg a másik, sötét oldalán extrém alacsony hőmérsékletek uralkodtak.
Különleges, drágakőből álló felhők
Az óriásbolygót a Kepler űrtávcsővel figyelték meg 2009 és 2013 között. A megfigyelések során most az is kiderült, hogy a bolygó felhői különleges drágakövekből állnak, legalábbis összevetők szintjén.
Viszonylag rövid életű felhők alakulnak ki a hirtelen kialakuló, nagy erejű áramlások nyomán. A felhők összetétele között van többek között a korund is, ami a gyémánt után a második legkeményebb anyag.
Ezeket a különleges felhőket hosszabb ideig, és nagyobb részletességgel is meg fogják figyelni, ezért mindenképpen hallani fogunk még erről a kutatásról.
Eleve rendkívül bizarr az, hogy ilyen drágakövekből álló felhők létezhetnek egy bolygón, de úgy tűnik, hogy a naprendszer rendre meghazudtolja egyes elképzeléseinket a világról.