Egy új vizsgálat olyan dolgokat tárt a kutatócsoport elé, ami enyhén szólva is mindenkit meglepett és izgalomba hozott.
Ki ne emlékezne az alig egy év bejelentett, a NASA áltla óriási felfedezésként feltárt Tappist-1 rendszerre?
A TRAPPIST-1 és rendszere 2017 februárja óta tartja lázban a csillagászokat, nem véletlenül. Ekkor jelentették be, hogy a vörös törpe körül hét Föld-szerű exobolygót azonosítottak.
Ez egyúttal azt is jelentette, hogy ezen bolygók nagyon hasonlítanak a Földre, és néhány közülük megfelelő távolságra lehet a Napjától, vagyis a lakható zónán belül helyezkednek el.
Ez egy óriási felfedezés volt, és már akkor minden csillagász és űrkutató azt találgatta, hogy vajon lakható lehet-e ez a néhány bolygó, vagy elképzelhető-e, hogy már most is vannak rajta élőlények, és az élet jelen van-e valamilyen formában.
Amy Barr, a tucsoni Bolygótudományi Intézet szakértője az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának két munkatársával, Kiss L. Lászlóval és Dobos Verával vizsgálta a rendszer objektumait – számol be a Bolygótudományi Intézet oldala.
A csapat az elemzés eredményeit az Astronomy & Astrophysics folyóiratban ismertette, amik igen reményt keltőek voltak.
Úgy tudni, hogy a rendelkezésre álló információk alapján a Trappist-1 rendszerének csillaga már nagyon öreg és elég halvány. Ezért a közel lévő boylgók sme olyan melegek, sokkal inkább hűvösek. A felszínükön uralkodó hőmérséklet -106 és 127 Celsius fok között mozog.
A TRAPPIST-1 bolygói vízjégből, kőzetekből és vasból épülnek fel. Ebből kiindulva a kutatók becslést adtak arra vonatkozóan, hogy az egyes anyagokból mennyi van jelen az objektumokon, illetve hogy a különböző rétegek mennyire vastagok.
Azt tudni, hogy a Tappist-1 d-n feltételezhetően az információk és a mérési eredmények alapján egy hatalmas óceán lehet jelen.
Ez pedig magával vonhatja azt is, hogy akár oxigéndús légkörrel rendelkezik.
ha így van, akkor pedig szinte 100%-os bizonyosásggal lehet mondani, hogy élet is kialakult rajta, de minimum lakható lenne a számunkra.
A b és c bolygók köpenye részben kőzetolvadékból épül fel, a c felszíne pedig valószínűleg szilárd.
A Trappist-1 rendszer bolygói közül tehát egy nagy valószínűséggel lakható, de egy másik bolygónak is jó esélye megvannak az élethez megfelelő körülmények.
A kutatók szerint ha elrepülnénk a Trappist-1 rendszertbe, akkor nagy valószínűséggel le tudna telepedni a fajunk ezen bolygók valamelyikén a távoli jövőben.
OSZD MEG másokkal is!