Aggasztó ütemben számolja fel magát a Földi élővilág…
A Föld haldoklik. Az élővilága is haldoklik. A világóceánok, tengerek egyharmada- más adatok szerint kétharmada – már elpusztult, és végső stádiumban szenvednek a megmaradt halak, rákok, egyéb tengeri élőlények.
Mindemellett a szárazföldi élvilágot kitevő állatok is jelentősen pusztulnak, mivel az emberi tevékenység és a különféle iparosodási folyamatok elveszik a megmaradt apró szigeteket is, és utolsó érintetlen vidékeket, őserdőket is.
Az eddig vélténél ráadásul jóval gyorsabb ütemben zajlik a tömeges kihalás.
Ez a Föld hatodik nagy kihalási hulláma.
A szakemberek a gerincesek felét kitevő 27 600 madár-, kétéltű, emlős és hüllőfaj egyedszámcsökkenését vették górcső alá, és külön vizsgálták 177 emlősfaj populációjának alakulását 1990 és 2015 között. A gerinceseknek már legalább 30%-a (egyes becslések szerint még ennél is nagyobb, több mint 40%-uk) csökkent drasztikusan.
Vagyis az élővilág egy olyan visszafordíthatatlannak látszó folyamatba gyűrűzött bele, melynek végén a teljese megsemmisülés vár minden fajra.
Földrajzi, s minden egyéb tekintetben észlelhető ez a hatalmas kihalási hullám Bár a bolygó élővilága öt nagy fajkihalást már túlélt, mindig jelentős károkat szenvedett a bolygó ökoszisztémája, amiből évmilliók kellettek, mire újra helyreállt az egyensúly.
„Számos emlősfaj, amely egy-két évtizede még relatív biztonságban volt, ma már veszélyeztetett” – állítják a biológusok és kutatók.
A szakemberek szerint leginkább az Ázsia déli és délkeleti részén élő állatokat érinti az egyedcsökkenés.
Hihetetlen mértékben megnőtt az állatok öngyilkosságának száma is. A bálnák, cetek és egyéb nagytestű élőlények tucatszámra irányozzák magukat a partok felé. Erre nem találtak még konkrét, bizonyítható magyarázatot, de sokak szerint a Nap zavarhatja meg őket.
Mások úgy gondolják, hogy megadott ciklusonként törvényszerű lehet a tömeges fajkihalás, mint egyfajta evolúciós fék, mely megakadályozza a bolygón élő élőlények túlburjánzását.
Azonban az elmélet támadói szerint éppen olyan fajok kerültek a kihalás szélére, vagy már ki is haltak, melyek hasznosak voltak, és a tápláléklánc fontos részét képezték…
Valamennyi vizsgált nagytestű emlős földrajzi megoszlásának 80 százaléka csökkent. Az emlősök mintegy 40 százaléka, köztük az orrszarvú, az orangután, a gorilla és számos nagymacska a jövőben csak elterjedési területük 20 százalékán fognak élni – figyelmeztettek.
Mindemellett számos egyéb veszély fenyegeti azt a világot, melynek az ember is része, így sokan igen pesszimistán látják a helyzetet. nagymértékben tönkretettük a planétát, amire nincs mentség.
Lassan visszafordíthatatlanná válik majd minden, akkor pedig még a technológia segítségével sem fogjuk tudni megmenteni a Föld élővilágát.
OSZD MEG másokkal is!