Azt is leírja a tanulmány, hogy hogyan, és miként magyarázza ezt a tudomány. Vajon igazuk van?
Az ateisták tényleg okosabbak? Olyan tanulmány eredményei és végkövetkeztetései jelentek meg nemrég, melyek alaposan felforgatták a vallásosak és nem vallásosak közötti amúgy sem éppen nyugodt vizet.
A tudományosan alátámasztott tanulmány ugyanis azt találtak, hogy az ateisták átlagosan kimutathatóan – tehát statisztikailag nem elhanyagolható arányban – jóval magasabb intelligenciával rendelkeznek, mint a vallásos társaik.
Ez egy igen megbotránkoztató következtetés, amit a megjelenése pillanatában azonnal rengetegen elkezdtek támadni.
Az ellenzők között több neves professzor is azt mondja, hogy ez nem lehet így, és a vallásos emberek között is kellő számú zsenit ismer a világ.
A tanulmány publikálói szerint noha ez valóban így van, a statisztikailag kimutatható tények, melyek a nagy számok törvénye alapján születtek, nem teljesen ezt mutatják.
Arról van szó ugyanis, hogy hihetetlen mértékben képes bizonyos embereket „lebutítani” a vallás, de a tudósok hangsúlyozták, hogy ez a lebutulás leginkább csak a nagyon erős, már-már rögeszmés vallási fanatizmusra érvényes.
Norvég és brit tudósok jutottak erre a végkövetkeztetésre.
Szerintük az eredményekből az is kitűnik, hogy a vallás egyfajta ösztön. egy olyan belső ösztön, amit az ember ha sikeresen felülír magában, akkor az egy magasabb intelligencia létét sugallja.
A kutatás elkészítői többször is hangsúlyozták, hogy ezzel nem kívánják a vallásos, s mélyen vallásos embereket megbántani, csupán leközölték a tényeket.
A kutatási anyag azt sejteti, hogy azért intelligensebbek az ateisták, mert a magasabb intelligencia révén felismerik, hogy a vallás bár fontos lehet, de ösztönként funkcionál életükben.
Az ösztönökön pedig minél magasabb intelligenciával rendelkezik egy adott lény, annál inkább megpróbál felülkerekedni.
összeségében a kutatás igen átfogó volt, 63 korábbi nagyon sok emberrel elvégzett tanulmány adatait összesítették általa.
Ebből az is kitűnik, hogy a stressz hatására az emberek „visszazuhannak” az ösztönvilágukba, vagyis amikor nem kiegyensúlyozottak, akkor sokkal gyakrabban gondolkodnak és cselekednek az ösztöneik szerint.
Ebben rejlik feltehetően a vallás ereje, hiszen sokszor ilyen lelkileg és egzisztenciálisan nem a helyzet magaslatán lévő emberek keresik a megoldást az egyházak, vallások tanításaiban.
A megbotránkoztató kijelentés önmagában még nem jelenti azt, hogy a vallásos emberek butábbak lennének, sem azt, hogy Isten ne létezne, de azt igen, hogy feketén-fehéren bizonyítható: az ateisták átlagos intelligenciája magasabb.
OSZD MEG másokkal is!