Korábban azt gondolták, hogy sérülés, melyet kopás okozott, most van egy ennél megdöbbentőbb elméletük is a tudósoknak.
Biológiai korrózió. Ez az új, elképesztő elmélet, mellyel megpróbálják egyes szakemberek megmagyarázni azokat a képeket, melyeket nemrég maga a NASA tett közzé a Curiosity Marsjáróról.
Ezeken a képeket a rovernek a kerekei látható, ahogyan egy szelfit lőtt magáról. Jól látszódnak a kerekeken látható nagyon erős, és látványos sérülések. A NASA azt nyilatkozta, hogy a sérülések durvasága ellenére ezek nem veszélyeztetik a további missziókat, és a rover még sokáig működőképes lehet.
De lássuk csak, mit is jelent az a szó, hogy biológiai korrózió. Sokszor még biodeterioráció néven is illetik, amikor biológiai folyamatok hatására sérül meg, vagy alakul át egy anyag szerkezete.
Egyes asztrobiológusok szerint éppen ez történhetett a rover kerekeivel, vagyis ez az első hiteles fénylép arról, hogy a Marson élet van.
Méghozzá olyan szintű élet, mely organizmusok útján képes felfalni a NASA mars járójának kerekeit.
A felvetés nem alaptalan, ugyanis ha jobban megvizsgáljuk a képeken látható sérüléseket és a kerekek felületének korrózióját, akkor nagyon hasonló mintázatokat láthatunk az alábbi képhez hasonlóan.
Csakhogy ezen a lenti képen már egy biológiai korrózión átesett fémfelületet láthatunk. Kísérteties a hasonlóság, igaz?
Különösen érdekes az, hogy a kénredukáló baktériumok is hasonló „sérüléseket” tudnak előidézni.
A nagy kérdés, hogy továbbra is folytatódni fog-e a kerekek korróziója, és a NASA lesz-e olyan bátor, hogy vizsgálatokat végez a kerekek ügyében, hallgatva ezekre az asztrobiológusokra.
Ugyanis ha bebizonyosodna, hogy valóban baktériumok, apró organizmusok eszik a kerekeket, az világszenzációval egyenértékű felfedezés lehetne.
OSZD MEG másokkal is!